Köpeklerde Patinin Önemi ve Pati Bakımı

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Patiler, her ne kadar köpeklerimizin dış dünya ile sürekli olarak temas halinde olan bölgeleri olsa da bu bölgelerin bakımına çokta önem gösterildiğini söylemek mümkün değil. Köpek sahipleri tüy bakımına, ağız ve diş sağlığına özellikle dikkat ediyorlar. Bunlar yanında özellikle dikkat etmeleri gereken noktalardan birisi patiler.

Bu bölgelerin köpekler için önemi oldukça fazladır. Yürümeye yardım eder, zeminden gelebilecek tehlikelere karşı korur, kemik ve eklem yapısına destek vererek onların korunmasına yardım eder, sıcak ve soğuk havalarda tampon görevi görür. Aslında başlıca görevi bunlar olsa da patilerin görevleri ve vücut için önemleri saymakla bitmez. Özellikle dış ortam ile bu kadar çok bağlantısı olan bir bölgede sorunlar görünmesi de muhtemeldir.

Patiler ile ilgili en çok karşılaştığımız sorunlar ise çatlama, kuruma problemleri ve travmalardır. Travmalar, çeşitli kesici veya delici nesnelerin yumuşak pati dokusunun yapısını bozması ile ortaya çıkar. Genellikle kanama meydana gelir ve birkaç gün hafif topallık görülebilir. Çatlama ve kuruma problemleri ise özellikle havaların soğuk olduğu kış dönemleri veya sıcak olduğu yaz dönemlerinde oluşur. Patinin normal nemli yapısı ve yüzey yapısı bozulmuştur.

Köpeklerde Pati Bakımı

Köpeklerde pati bakımı, köpeğinizin sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesi ve hareket etmesi için gereklidir. En azından sık aralıklar ile patiler kontrol edilmeli, bir anormallik varsa müdahale edilmeli ya da uzmanlara başvurulmalıdır.

Evde beslenen köpeklerin birçoğu günde birkaç kez tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkmaktadır. Eve döndüklerinde, köpek sahiplerinin patilerini mutlaka kontrol etmelidir. Yabancı bir cisim var mı yok mu veya bir anormallik var mı yok mu kontrol etmelidir. Bunların yanında özel solüsyonlar ile ya da sadece nemli bir bez ile eve döndüğünüzde patileri silmeniz faydalı olacaktır.

Köpeklerde pati bakımı denildiğinde akla gelen diğer bir konu ise patinin çatlama ve kuruma gibi problemlere karşı korunmasıdır. Bunun için çok sayıda ürün bulmanız mümkündür. Genellikle krem formatında yer alan bu ürünleri patiye belirli oranlarda sürmek yeterli olmaktadır. Bu tarz bir ürün seçerken köpeğinizin sağlığı açısından zararlı olmamasına ve kaliteli olmasına önem verin. Patiye sürülen ürünlerin köpekler tarafından yalanma riski bulunabilir.

Aynı zamanda pati bakımı amacı ile kullanılan losyonlar vardır. Bu losyonlar patinin nemli kalmasını ve ayrıca zararlı mikroorganizmaların uzaklaştırılması sağlamaktadır. Bu tarz losyonlar sprey şeklinde çoğunlukla köpek dışarıdan eve geldiğinde kullanılmaktadır. Eğer herhangi bir şekilde krem veya losyon kullanma şansınız yoksa dışarı yürüyüşlerinden önce vazelin kullanmakta bir miktar yarar sağlayabilmektedir.

Köpeklerde Pati Yaralanmaları

Yukarıda söylediğimiz gibi patiler direk olarak dış ortam ile temas halindedir ve yaralanma durumları sık görülür. Patide bu tarz bir yaralanma olduğunda çoğunluk köpeğiniz hafif şekilde topallayacaktır. Eğer bir topallama söz konusu ise mutlaka patileri ve tırnak aralarını kontrol edin. Bir yaralanma görürseniz öncelikli olarak bölgeyi güven altına alın ve en kısa zamanda veteriner hekime götürmeye çalışın. Yaralanmaya neden olan cisim veya ot pati içerisinde ve tırnak aralarında kalmış olabilir, bunların uygun şekilde uzaklaştırılması gerekir. Ayrıca kanama gibi durumlar varsa bölgenin asepsi ve antisepsi şartları altında pansumanının yapılması ve gerekirse kapalı bir pansuman ile durması gerekebilir.

Köpek sahiplerinin bilgisi olması açısından özellikle yaz aylarında ve yaz ayları sonunda pisi pisi otu, dikenler ve benzeri otlar patiler ile tırnaklar arasına girerek yaralanmalara sebep olur. Bu durumlarda hafif topallama görülür. Çok detaylı bakmadıktan sonra pisi pisi otu veya dikenleri tespit etmek mümkün olmayabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.