Köpeklerde Regl Var mı? Köpekler Adet Oluyor mu?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde regl var mı veya köpekler adet oluyor mu gibi sorular, köpek sahiplenmek isteyenlerin başlangıçta araştırdığı sorulardan biridir. Öncelikle insanlardaki veya diğer memeli canlılardaki gibi menstrual bir döngünün köpeklerde olmadığı bilinmelidir. Ayrıca köpeklerdeki kanlı akıntı yılda 2 defa yaşanır ve buna östrus döngüsü adı verilir. Köpeklerin ilk kızgınlığa girmesiyle ortaya çıkan bu döngünün bazı evrelerinde kanama fark edilebilir. Östrus döngüsü köpeklerde 6. ay ve daha sonra gerçekleşirken her köpek türünde bu süre farklılık gösterebilir. Örneğin bazı köpeklerde 6. ayda kızgınlık dönemine geçiş yaparken bazıları 12. veya 13. ayda kızgınlığa girebilir. 

Östrus Döngüsü Evreleri

Köpeklerde östrus döngüsü 4 farklı aşamada gerçekleşir. Birinci evre Proöstrus olarak bilinir. Ortalama 16-17 gün süren Proöstrus evresinde vajinada kanlı akıntılar görülmektedir. Ayrıca östrojen üretimi artarken döllenme için hazırlanan erkek köpeklerin dişi köpeğe karşı yaklaşımlarda değişim fark edilir. Yine bu dönemde erkek köpekler sürekli çiftleşmek isteyebilir.

Köpeklerde ciddi davranışsal değişimlerin yaşandığı östrus evresi ortalama 9 gün sürmektedir. Bazı köpeklerde bu süre 24 güne kadar çıkabilir. Üremenin verimli olduğu bu dönemde akıntılar da yaşanabilir. Östrojen seviyesi düşerken kanlı akıntı bir süre daha devam edebilir.

Diöstrus, östrus döngüsünden sonra yaşanır. Dişi köpeğin kendini üremeye kapattığı bu dönem 2 aya kadar devam eder. Bu evrenin başlamasıyla beraber progesteronda maksimum düzeyde artış yaşanır. Gebeliğin yaşanmaması halinde, yavru için vücudun hazırladığı kan emilir. Bu sürecin diğer adı gizli adet kanamasıdır. Yani dişi bir köpek çiftleşmiyor ya da döllenme yaşamıyorsa, döllenme için vücutta hazırlanan kan yeniden köpek vücudu tarafından emilmektedir.

Östrus döngüsünün son evresi, Anestrüs’tür. Bu dönem 4 aya kadar devam ederken her köpekte farklı sürelerde gelişebilir. Son evrede kanlı akıntı yaşanmazken vajinal akıntı ya da vulvada şişlik gibi durumlar da gözlemlenmez.

Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Dişi köpeklerde bazı kızgınlık belirtileri ön plana çıkmaktadır. Bunlar;

  • Sinirlilik
  • Saldırganlık
  • Kanlı akıntı
  • İlgiye düşkün olma
  • Sürekli genital bölgeyi temizleme
  • Erkek köpeklere aşırı ilgi duyma şeklindedir.

Dişi köpekler kızgınlık dönemine giriş yaptığı zaman çiftleşmek ister. Bu durum haliyle erkek köpeklere karşı olan ilgiyi artırır. Ayrıca kızgınlık döneminde yaşanan akıntılar nedeniyle genital bölgesini temizlemek isteyen dişi köpeklerin hormonlarında azalma ve artış görüldüğünden daha fazla ilgi talep edebilir. Son olarak sürekli sinirli ve saldırgan olma da dişi köpeklerde görülen kızgınlık dönemi belirtileri arasındadır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.