Köpeklere asla vermemeniz gereken bitkiler!

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Aman benim köpeğim her şeyi yer hiç sıkıntı yapmaz diyenlerden misiniz? İşte bu yazımızda sizlere aslında köpeğinizin asla ve asla yememesi gereken şeylerden bazılarını paylaşacağız.

Tüylü dostlarımızın nelerden zarar göreceğini, nelerin onları olumsuz etkileyeceğini az çok biliyoruz. Kimyasal maddeler, yavru köpekler için çikolatalar, böcek ilaçları vs.


Peki hiç aklınıza bitkilerden de zehirlenebileceği ihtimali geldi mi? Belki şaşıracaksınız ama köpekleri zehirleyebilecek bir çok bitki bulunmakta. Evlerinizde beslediğiniz, bahçenizde veyahut dolaşmaya çıktığınızda rastlayabileceğiniz bu bitkilerden kaçınmanızı, mamalarını ve sularını bitkilere yakın yere koymamayı, bitkilere yaklaşıp ısırmaya yeltendiğinde uyarmayı ihmal etmemenizi öneririz.


Köpeğinizi zehirleyebilecek bazı bitki türlerinden bahsedelim;

AÇELYA
Açelya, çoğunlukla ev ortamında büyütülen ve sevilen bir bitki türü olsa da bu köpekleriniz için bir tehdit oluşturabilir. Bu çiçeğin bir kaç yaprağı dahi ısırılması köpeklerde ishal, kusma hatta fazlası komaya ve ölüme yol açmaktadır.

LALE
Her ne kadar zarif ve görsel olarak çok beğeniyor olsak da bu çiçek türü ciddi semptomlara yol açmasa da köpeğiniz için tehlikeli olabilir. Köpeğiniz tarafından yutulduğunda mide bulantısına, ağız içerisinde tahrişe neden olabilir.

ZAMBAK
Zambaklar köpekler için epey zehirli olabilir. Dikkat edilmesi gereken bitki türlerinden biridir, köpeklerin bir kaç adet zambak tüketmesi ölüme neden olabilir.

ÜZÜM
Sizin o minik dostunuz üzüm kemirirken nasıl da tatlı görünüyor değil mi? Tatlılık herşey değildir! Köpekler asla ve asla üzüm yememelidir. Çünkü onlar için 7-8 adet üzüm tüketimi oldukça zehirli ve ölümcül sonuçlar doğurabilir!

Bazı zehirli çiçeklerden bahsettik, dikkatli olunduğu ve uzak tutulduğu takdirde aynı ortamda olunması hiç bir problem teşkil etmezken ısırıldığında büyük sorunlara yol açabilir. Böyle bir durumda bir uzmana danışmanız ve acil tedavi ettirmenizi öneririz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.