köpeklere kemik verilmez

Köpeklere Asla Yedirilmemesi Gereken Gıdalar

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde bilinçsiz gıda tüketimleri en basit haliyle alerjiden tutun da en kompleks haliyle iç organ yetmezliklerine kadar gidebilmektedir. Bu açıdan en doğru gıdalar ile beslenen köpekler, daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü bir hayat sürdürebilmektedirler.

Köpeklere asla yedirilmemesi gereken gıdalar ise genel olarak onların sağlıklı hallerini bozacak, köpeklerinizin hastalanmasına yol açabilecektir. Şimdi gelin sizlerle asla yedirmemeniz gerekenlerin listesine bakalım!

Pişmemiş etler ve kemikler

Etle beslenme yeteneğine sahip bütün canlılarda olduğu gibi çiğ et ve kemikler köpeklerinizin de sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Çiğ et ve kemiklerde bulunabilecek salmonella gibi bakteriler yüzünden köpeklerde gıda zehirlenmeleri görülebilmektedir.

Rengi fark etmeksizin SOĞAN!

Taze veya kuru, kırmızı veya beyaz fark etmeksizin soğan köpeklerde zehirlidir. Soğan içerikli gıdalar ile beslenen köpeklerde uzun vadede kansızlık ve sindirim sistemi bozuklukları görülmektedir.

İşlenmiş, tuzlu gıdalar. Örneğin Cips!

Bu gıdaları aslen sizlerin bile tüketmeniz sağlıklı değilken köpeklere cips yedirmek oldukça tehlikelidir. İçeriklerinde bulunan tuz yüzünden böbrek fonksiyonları bozulabilir. Tehlikeli hastalıklar baş gösterebilir.

Domates ve türevleri!

Aşırı salya artışı, kusma, halsizlik, sinir sistemi bozuklukları ve davranış bozuklukları gibi onlarca kötü şeyi köpeğinizde görmek istemiyorsanız lütfen domates içerikli gıdaları onlarla paylaşmayın. Evet, menemen bile!

Çikolata yedirmek kör edebilir!

Şeker ve türevi gıdalar içeren besin maddeleri köpekler için oldukça zararlıdır. Hele de bu bir çikolata ise yakınından bile geçmeyin.

Vermezsiniz ama, Alkol köpeklere verilmez!

Karaciğerde metabolize edilen alkol, köpekler için oldukça zararlıdır. Karaciğer hasarına yol açabilir, sizi ve köpeğinizi üzebilir.

Elma, üzüm, kayısı gibi meyveler köpeklere asla verilmemelidir!

Yukarıda saydığımız bir sürü gıda maddesi gibi bir çok meyve direkt olarak köpek tüketimine sunulmamalıdır.

Ev yemekleri onlara göre değil!

Bizler köpeklerin kuru mamasını yemiyorsak onlar da bizim yiyeceklerimizi yememelidirler. Ev yemekleri içerikleri bakımından insan tüketimine uygun olsa da gerek baharatlar gerekse tuz içerikleri yüzünden çeşitli sağlık problemleri köpeklerde görülebilir ve bu yüzden de uygun değildir. Özellikle salça, soğan ve sarımsak içeren ev yemekleri asla ve asla köpeklerin tüketimine sunulmamalıdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.