Köpeklerin Duruş ve Kuyruk Pozisyonlarıyla Anlatmak İstedikleri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kuyruk bizi bazı hayvanlardan ayıran bir özellik olsa da oldukça ilgi çekicidir. Köpeklerin kuyruklarının pozisyon ve hareketlerini nasıl yorumlayacağınızı bilirseniz size birçok bilgi verebilir. Çünkü köpeğin duruşu ve kuyruğunun konumu o an ne düşündüğü ve ne hissettiği hakkında önemli bilgiler verir.

Kuyruğunun yüksekte tutması egemenlik arzusunu tasvir eder. Bacak arasında olduğunda korku ve boyun eğme anlamına gelir. Kuyruğunu açık tutması ise yeni bilgiler edindiğini ve bu konuda tarafsız olduğu anlamına gelir. Yine de kuyruk sallama çok farklı anlamlara gelebilir ve o sırada köpeğin diğer beden dili ile birlikte yorumlanması gerekir.

Genel olarak, köpeklerin kuyrukları daha heyecanlandıkça daha hızlı sallanır, bir şey için daha az istekli olduklarından daha yavaş, daha mutlu olduklarında daha geniş vuruşlara ve bir şey hakkında daha gergin hale geldikçe daha küçük vuruşlara sahip olur. Bazı uzmanlar köpeklerin kuyruk sallama yönlerinin bile anlamı olduğunu, bir şeyler ifade ettiğini düşünmektedir. Köpeğin kuyruğunu sağa doğru sallamasının bir şeylerden hoşlandığını, kendisi tarafından bilinen bir şeyle ya da biriyle karşılaştığı anlamına geldiği düşünülürken; kuyruğunu sola doğru sallamasının köpeğin kendisi tarafından bilinmeyen bir insanla veya başka bir köpekle karşılaştığı anlamına gelir ve baskınlık göstermek istediği anlamına geldiği düşünülmektedir.

Her ne kadar kuyruk hareketlerinin bir anlamı olduğu anlatılsa da bazen sadece alışkanlık sebebiyle hareket ettirebileceği gibi kuyruklarındaki bir sıkıntı sebebiyle yeterince hareket ettiremiyor olabilir. Bu nedenle en önemli iletişim dili vücut dilleri, vücut duruşları ve yüz ifadeleri olabilir. Örneğin bir köpek dik pozisyonda, kuyruğu aşağıda ağız açık ve dil dışarıda duran bir köpek yakın çevresinde meydana gelen şeyleri umursamadığını, tehdit altında hissetmediği ve yaklaşılabilir olduğunu gösterir. Kuyruğunu bacaklarının arasına almış, kulaklarını geriye yatırmış, arka ayakları geride, ön ayakları önde baş eğik pozisyondaysa korkmuş ama itaatkâr olmayacağı anlamına gelir. Yani baskı kurulursa saldırmaya hazırdır. Sırt üstü yatan köpeklerse size tamamen teslim olduklarını gösterir.

Yine de yeni bir köpeğe yaklaşırken, arkadaşlığını ölçmek için kuyruk pozisyonuna ve hareketine güvenmemek en iyisidir. Beden dilinin hepsine bakmak daha doğru olacakken eğer sahipli bir köpekse yaklaşmadan önce sahibine arkadaş canlısı olup olmadığını sormak daha faydalı olacaktır.

Facebook Comments

One Reply to “Köpeklerin Duruş ve Kuyruk Pozisyonlarıyla Anlatmak İstedikleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.