Köpeklerinizin Stres Anlarında Neler Yapabilirsiniz?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Patili dostlarımız da zaman zaman bizim gibi strese girebilirler. Özellikle köpeklerde strese sebep olabilecek birçok etken vardır. İnsanların aksine diğer canlıların strese girdikleri durumlar farklılık gösterdiği için köpeklerin strese girme nedenleri insanlardan oldukça farklı olabilir. Köpeğinizde bir problem olduğunu fark ettiğinizde ilk olarak veteriner hekiminize danışmanızı öneriyoruz. Hiçbir sağlık sorunu olmadığı kanısına varıldıktan sonra hastalık sebebinin stres olduğu düşünülebilir.

Köpek dostlarımızın sık sık strese girebileceklerini unutmayalım. Araştırmalara göre bu stresli durumlar köpeklerin sağlığını ciddi manada tehdit edebilir. Köpeğinizin stresli olduğu durumları anlayabilmek için öncelikle köpeklerin stres belirtilerini bilmemiz gerekiyor. Sonrasında tedavi için gerekli adımlar atılabilir.

Köpeğinizin Stresli Olduğunu Gösteren İşaretler

 • Yüz Hareketleri: Köpekler tüm dertlerini, söylemek istedikleri her şeyi beden dilleriyle bize anlatırlar. Asık bir surat ve kırışmış kaşlar, sürekli tetikte kulaklar, geriye yatık kulaklar ve iki yana yatık kulaklar stres belirtisi olabilir.
 • Sesler: Köpeğinizden çıkan ağlama veya homurdanma gibi sesler onun streste olduğunun belirtisi olabilir. Ancak bu tarz sesleri gergin olduğu zamanlarda da yapabileceği için bu sesler her zaman büyük bir sıkıntının belirtisi olmayabilir. Sürekli tekrarlandığı takdirde ise bu problemi daha ciddiye alabilirsiniz.
 • Davranışlar: Başını sürekli aşağıya doğru eğip yürümesi, titremesi, kuyruğunu düşük veya bacaklarının arasında tutması da dostunuzun stresli olduğu manasına gelebilir. Bunların yanı sıra etrafı sürekli koklaması, aşırı yalanması ve sık nefes alıp vermesi gibi belirtilerde de bulunabilirler.

Köpeğinizde Strese Sebep Olabilecek Durumlar

 • Yanlış eğitim taktikleri ile eğitim verilmesi veya hiç eğitim verilmemesi.
 • Bulunduğu ortamdan taşınmak, çevresindeki değişimler.
 • Sağlık sorunları, ağrılar, hastalıklar.
 • Can sıkıntısı, yeterince oyun oynayamamak ve egzersiz yapamamak.
 • Köpeğinize bağırmanız.
 • Veterinere, pet kuaförüne, pet oteline gitmek.
 • Yanlış tasma kullanımı.
 • Evden hiç dışarıya çıkmamak.
 • Köpeğinizle olan iletişiminizin yeterince sağlıklı olmaması.

Köpeğinizin eğitiminde sadece olumlu pekiştirme kullanmak ve köpeğinizin uzun süre evde tek başına kalması en büyük stres sebepleri arasında sayılabilir. Ona arkadaş olarak düşünseniz de yeni gelen bir canlı yüzünden de anksiyete olabilir. Burada en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi kendi stres seviyenize dikkat etmektir. Sizin stresli veya gergin olduğunuzu gören dostunuz da strese girecektir.

Stresli Bir Köpeği Sakinleştirmenin Yolları

Köpeğinizde stres belirtilerini gördüğünüzde ilk yapmanız gereken onu bir veterinere götürüp sorunun asıl kaynağını bulmak veya bu durumun köpeğinizin sağlığıyla alakalı bir problem olup olmadığını anlamanız. Eğer stresin kaynağını tespit ederseniz yapmanız gereken stres kaynaklarını ortadan kaldırmaktır. Bunun dışında köpeğinizin sakinleşmesi için yapabileceğiniz bazı ipuçları vardır.

 • Köpeğinizin diyetine probiyotik takviyeler ve fermente edilmiş sebzeler ekleyebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek insanlarda olduğu gibi diğer canlılarda da stresi önleyen önemli etkenlerden birisidir.
 • Köpeğinize bolca egzersiz yaptırın, zihinsel olarak rahatladığından ve sevgi gördüğünden emin olun.
 • Köpeğinizin evinde yalnız kaldığı zamanlarda ona üzerinde sizin kokunuzun olduğu bir kıyafet veya battaniye bırakabilirsiniz. Bunların yanı sıra ilgi çekici, interaktif ve ses duyarlı oyuncaklar bırakabilir, evde sürekli çalan sakin yatıştırıcı müzikler dinletebilirsiniz.
 • Eğer patili dostunuz vücuduna uygulanan hafif baskıya dayanıklıysa onlar için oldukça işe yarayabilecek anksiyete giderici elbiseler kullanabilirsiniz. Özellikle yolculuğa çıkmadan önce giydirilecek bu elbise hem sizi hem de dostunuzu oldukça rahatlatacaktır.
 • Lavanta yağı köpeklerin kalp atış hızını azaltabilecek etkiye sahiptir. Köpeğinizin stres olacağını düşündüğünüz durumlardan önce bir spreye hazırladığını karışımı onun gezeceği veya temas edeceği noktalara sıkabilirsiniz.

Dostlarımızın sağlığı bizim için çok önemlidir. Köpeğinizde bir problem hissettiğiniz zaman veterinerinizle ve bu ipuçlarıyla beraber stres kaynağının üstesinden gelebilirsiniz.   

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.