Muhabbet Kuşlarında En Çok Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Muhabbet kuşları dikkatli bir şekilde bakılmadığında bazı hastalıklara yakalanabilirler. Öncelikle bu şirin ve küçük canlıların çok narin olduğu unutulmamalıdır. Bazen yem değişikliği bazen de yaşam ortamındaki ısı nedeniyle hastalanabilen muhabbet kuşlarında;

  • Şişlik
  • Kabarma
  • İştah kaybı
  • Tüylerini yolma
  • Kuyruk düşmesi
  • Solunum sıkıntısı
  • Kamburlaşma
  • akıntı
  • Dengesizlik gibi sorunlar görülebilir.

Muhabbet Kuşlarında Solunum Yolu Hastalıkları

Bu şirin ve küçük dostlarımızda en çok görülen hastalıklardan biri olan solunum yolu rahatsızlıkları sonucunda hırıltılı nefes alma gibi bir durum ortaya çıkabilir. Ayrıca nefes alırken sürekli gagasını açabilen muhabbet kuşlarının bu rahatsızlık sonucunda huzursuz davranışlar sergileyebileceği unutulmamalıdır. Bu hastalığın son derece tehlikeli olduğu ve ne yazık ki ölümle sonuçlanabileceği de bilinmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

Muhabbet kuşunu yağlı besinlerle beslerseniz sindirim sistemi bozulacak ve kötü sonuçlar ortaya çıkacaktır. Örneğin her gün muhabbet kuşuna darı vermek, yağlanmaya neden olur. Ayrıca karın alt kısmında yer alan damarların kararması veya yeşermesi de sindirim sistemi bozukluklarının ilk belirtileri arasındadır.

Muhabbet Kuşlarında Romatizma Hastalığı

Romatizma sadece insanlara özgü bir hastalık değildir. Kuşlarda da görülebilen bu hastalığın ilk nedeni, yıkandıktan muhabbet kuşunu kurulamamaktır. Ayrıca serin, rutubetli veya nem oranı yüksek ortamlarda yaşayan kuşlarda da romatizma görülmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Astım ve Bronşit

Nefes almada zorluk ile ortaya çıkan astım, hırıltılı nefes alıp verme ile kendini belli eder. Muhabbet kuşu astım hastalığında son derece isteksiz öter ve halsizdir. Ayrıca uzun süreli nezle olan kuşlarda da astım gelişebilir. Yaşam alanının tozlu veya kirli olması, astıma davetiye çıkarmaktadır.

Bronşit de yine nefes almada güçlük ile kendini belli eder. Hırıltılı nefes alıp veren muhabbet kuşlarında bronşit ile beraber yüksek ateş de gözlemlenebilir.

Muhabbet Kuşlarında Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı muhabbet kuşlarında sıkça görülen tehlikeli hastalıklardan biridir. Üstelik muhabbet kuşunun aniden hayatını kaybetmesine neden olabilen çiçek hastalığının bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır. Eğer iki kuştan birinde çiçek hastalığı varsa muhtemelen diğeri de bu hastalığı kapmıştır. Ayaklarda, göz çevresinde ve gagada belirti gösteren bu hastalıkla ilgili doğrudan veterinere başvurulması gerekir.

Muhabbet Kuşlarında İshal

Ani yem değişimi, taze olmayan yem tüketimi ve küflü yemler muhabbet kuşlarında ishale neden olur. İshal olduktan sonra aşırı su kaybı yaşayan muhabbet kuşlarının bu suyu tekrar alabilmesi için salatalık ve marul gibi sebzeler tüketmesi gerekir. Ayrıca haşlama patates de ishal sorununa karşı çok etkilidir.

Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı

Kafes içindeki diğer kuşlardan hızlıca bulaşabilen soğuk algınlığının ilk belirtileri gözlerde akıntı, burun akıntısı, titreme ve aksırma olarak sıralanabilir. Kuşun soğuk bir ortamda yaşamına devam etmesi hem soğuk algınlığına hem de farklı hastalıklara neden olabilir.

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı

Muhabbet kuşlarında mantar hastalığı genelde stres sonucu yaşanır. Deride kuruma, kızarma ve pullanma ile ortaya çıkan mantar ayrıca tüy dökülmesine neden olmaktadır. Bu hastalığın son derece bulaşıcı olduğu da unutulmamalıdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.