Papağanların Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Papağanların tırnak kesimi nasıl yapılır sorusunun cevabı papağan sahipleri için önem arz etmektedir. Papağanlar evde bakıldıkları sürece bakımlarının ev üyeleri tarafından yapılması gerekmektedir. Bu bakımların içinde tırnak kesimi de yer almaktadır. Tırnak kesimi gerçekleşmediği sürece papağanların fiziki sağlık sorunları baş gösterebilmektedir. Bu yüzden dikkatli şekilde tırnak bakımını yapmak ve önem göstermek gerekmektedir.

Papağanların Tırnakları Neden Kesilmeli?

Papağanların tırnak kesimi nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan insanlar papağanların neden tırnaklarının kesilmesi gerektiğini merak etmektedir. Papağanların doğal yaşamlarında tırnaklarını kesme gibi bir davranışı olmadığı için bu soru insanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Papağanlar doğada bulundukları sürece; çeşitli ağaçların üzerinde, sert ve tırtıklı yapıya sahip cisimlerin üzerinde yürümektelerdir. Bu durum da tırnaklarının kendiliğinden törpülenmesini sağlamaktadır. Papağanlar ev ortamında yaşamlarını sürdürdüklerinde böyle bir törpülenme söz konusu olmamaktadır. Bu yüzden insanların yardımıyla tırnaklarının kısaltılması gerekmektedir. 

Bu işlemin yapılmaması papağanların acı çekmesine sebebiyet verebilmektedir. Uzayan tırnaklar kıvrılarak papağanın duruşunda ve dengesinde de sorunlar yaratmaktadır ya da çok uzadıktan sonra kökünden kırılarak kanamalara ve büyük acılara neden olmaktadır. Papağanların tırnaklarının kesimi; rahat ve sağlıklı yaşayabilmeleri için kesinlikle önemsenmesi gereken bir durum olmaktadır. Papağanların tırnakları kesilirken veterinerden yardım alınması en sağlıklı yöntemdir. Bu durum kanamaların ve kazaların ortaya çıkmasının önüne geçmektedir. Fakat evde de dikkatli olunduğu sürece kesilebilmektedir. Evde tırnak kesimi için bazı materyallere ihtiyaç duyulmaktadır.

Papağan Tırnak Kesimi İçin Gerekli Malzemeler

Papağanların tırnak kesimi nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce gerekli olan malzemelerin bilinmesi ve tedarik edilmesi gerekmektedir. Papağan tırnak kesimi için öncelikle sağlam yapıya sahip tırnak makası gerekmektedir. Bu tırnak makası insanların kullandığı büyük tırnak makaslarından da seçilebilmektedir. Eğer papağan küçükse kuş makasları da işe yarayabilmektedir. Büyük papağanlar için insan veya köpek tırnak makası edinilmesi şarttır. Bunun yanında kan durdurma özelliğinde sahip hayvan pudralarını mutlaka almak gerekmektedir. Olası kaza durumunda pudrayı sürüp hemen veterinere götürmek gerekmektedir. Papağan tırnak kesimi için düz renkli bir beze de ihtiyaç duyulmaktadır. 

Papağan Tırnak Kesim İşlemi

Papağanların tırnak kesimi nasıl yapılır sorusunun yanıtı için öncelikle papağanların tırnaklarının kesilecek uzunluğa gelmesi beklenmelidir. Papağanın tırnaklarını dokunulduğunda iğne gibi batıyorsa kesilme zamanı gelmiş anlamına gelmektedir. Papağan tırnak kesimi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Acemilerin ve yeni kuş sahiplenmiş insanların veterinere götürmesi daha sağlıklıdır. Papağanın tırnağının kesileceği zaman; papağanın mutlu zamanında olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu durum daha az stres yaşamasına fayda sağlamaktadır. Kesim işleminde öncelikle, düz renkli bezle papağanı sarıp ayakları dışarıda kalacak biçime getirilmesi gerekmektedir. Bu pozisyon yaratılırken üzerine baskı uygulayıp nefes almasını zorlaştıracak hareketlerden kaçınılmalıdır. 

Daha sonra ayak tırnaklarını parmağa sabitlemek gerekmektedir. Parmağı yavaşça kaldırıp hızlıca çok hafif eğilimli şekilde tırnağı kesmek gerekmektedir. Çok dik olacak şekilde eğilimli kesilmesi son derece yanlıştır. Tırnak makasını çok hafif eğilimli tutmak gerekmektedir. Bazı insanlar; papağanların tırnakları sivri ve kıvrımlı geldiği için o kıvrımla aynı şekilde kesmeye çalışmaktadır. Bu davranış son derece yanlıştır. Tırnağı keserken damarlarının bittiği noktanın iyi ayarlanması gerekmektedir. Damarın kesilmesi papağanın tırnağını kanamasına neden olabilmektedir. Böyle bir durum yaşanmışsa hemen kan durdurucu pudranın dökülmesi gerekmektedir. Ardından vakit kaybeden veterinere gitmek gerekmektedir. Tırnak kesilirken damarlardan ayrıldığı yerin tespiti dikkatli şekilde yapılmalıdır. Uzmanlara göre 1-2 cm esneme payı bırakılabilmektedir. 

Kesim işleminde sakin ses tonuyla kuşu rahatlatmak gerekmektedir. Korkup çıkmak istemesi ani kazalara neden olabilmektedir. Bu yüzden ilk kesimlerde veteriner yardımıyla veya ikinci bir insan yardımıyla kesilmesi önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.