Pomeranian Boo Köpek Irkı ve Özellikleri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Spitz ırkından üretildiği düşünülen ve kökeni Avrupa’ya dayandırılan Pomeranian Boo köpek cinsi son derece sevimlidir. Ayn ı zamanda Greenland’taki kızak köpeklerinin kırması olan Pomeranian Boo cinsinin yoğun tüyü ve küçük yapısı dikkat çekmektedir. Daha önceleri İngiltere’ye ithal edilen bu köpekler zamanla küçük ırklar haline gelmiş ve ağırlık olarak 9-14 kg’dan 1-3 kg’a kadar düşmüştür. Yazımızın devamında Pomeranian Boo köpek ırkı ve özellikleri hakkında diğer detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Pomeranian Boo Köpek Cinsinin Özellikleri

Yaşam alanlarında vakit geçirmeyi seven Pomeranian Boo ırkı, sıcak havaları sevmez. Apartman yaşamına uygun bir köpek türü olsa da ılıman iklimlerde çok daha rahat bir yaşam sürebilir. Günlük yürüyüşlere sürekli ihtiyacı olan bu köpeklerin bakımı da önemlidir. Yoğun bir tüy yapısına sahip olduğu için sık sık fırçalanmalıdır. Ayrıca alt kürkleri de yılda 1-2 kez dökülebilir. Bu yüzden köpeğin bakımını yaparken özel köpek şampuanı dışında farklı bir ürün kullanılmamalıdır. Kulaklar ve göz kenarları da temizlenmeli ve diş bakımı eksiksiz olarak yapılmalıdır. Genel olarak Pomeranian Boo köpek ırkı ve özellikleri bu şekildedir. Ancak fiziksel özellikleriyle ön plana çıkan Pomeranian Boo’un genel vücut ölçüleri de bilinmelidir.

Pomeranian Boo Köpek Irkı ve Fiziksel Özellikleri

Dişilerde 18-30 cm’lik yüksekliğe sahip olan bu köpekler, erkeklerde de aynı uzunluktadır. Ağırlıkları da her iki cinsiyet için 1-3 kg arasında değişmektedir. Tüy açısından yoğun bir ırk olan Pomeranian Boo’un burun yapısı basıktır. Bu nedenle birçok kişi tilki yüzüne benzetebilir. Ancak oyuncak bebek yüzüne benzediği de söylenebilir. Öte yandan gözleri tüm ırklarda standart koyu renklidir. Sırt bölgesinde öne doğru kıvrılan kuyrukları beyaz, siyah, turuncu ya da kahverengi olabilir. Bazılarında ise iki renk bir arada bulunabilir.

İnsanlar tarafından çokça sevilen bu köpeklerin ülkemizde yaygın olmadığı söylenebilir. Yine de birçok kişi tarafından sahiplenmektedir. Öğrenme süresi kolay olan ve oyun oynamayı çok seven Pomeranian Boo, sahibine karşı aşırı itaatkardır. Verilen eğitimleri kısa sürede kavradığı gibi karakteri inatçıdır. Farklı ırklarla vakit geçirdiğinde kendini asla ezdirmeyen bu köpekler boyut olarak küçük görünse de aslında büyük köpeklerdeki gibi duygusal özelliklere sahiptir. Son olarak küçük bir tehlike hissettiği zaman anında havlar ve sahibini bu sayede uyarır. Yabancı insanlardan hoşlanmayan Pomeranian Boo ırkı, kendine zarar verme eğiliminde olan çocukları da ısırabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.