Pomeranian Irkı Özellikleri Nelerdir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Bu gün sizlere son dönemde trendleri yakalayan, herkesin bakmak istediği değerli bir köpek ırkı olan Pomeranian Boo ırkı hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Tam bir süs köpeği Pomeranian Boo!

Tatlı mı tatlı, minicik bir tüy yumağı halinde ortalıkta dolaşan, hatta bazılarının BU DA KÖPEKSE KANGAL NE diye sevdiği minyatür bir köpek ırkı sahiplendiniz veya sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu yazımız tam da sizlere göre!

Pomeranian Boo Karakteri

Pomeranian Boo köpekleri uzak doğu menşeyli bilinse de Polonya ve Almanya köpek ırklarının genetik olarak çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiş, oyuncu, akıllı, yaramaz ve oldukça hassas bir köpek ırkıdır. Boo cinsi köpekler insanlarla ve diğer köpeklerle kolay anlaşabilen ancak yavruluk aşamasında bolca sosyalleştirilmesi gereken bir köpektir.

Kolay öğrenme yetisine sahip bu minik şeylerin eğitimi de oldukça kolaydır. Aileye bağlı, minnacık olmasına rağmen korumacı bir yapıya sahiptir. Olur olmadık yerde havlayarak bizleri çileden çıkartsa da, kafasını eğip gözlerinizin içine baktığında havlamasını duymazsınız bile.

Pomeranian Boo Fiziki Özellikleri

Çift katmanlı, uzun ve ipek gibi kabarık tüy yapısına sahiptir. Genellikle sarı renkli olmalarıyla bilinse de, siyah ve kahverengi Pomeranian Boo köpekleri de mevcuttur. Tüy dökmeyen, maksimum 2 kilogram ağırlığında olan bu ırk evinizin neşesi olacaktır.

Pomeranian Boo Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Günde 10-15 dakika tüy bakımı için taranmalıdır. Pomeranian Boo cinsi köpekler apartman dairelerinde yaşamaya el verişli köpek ırkı olmasından ötürü dışarıya çok çıkartılmazlar. Dolayısıyla tırnakları hızlı bir şekilde uzar ve kesilmeye ihtiyaç doğar. Pomeranian Boo tırnakları 2 haftada bir kesilir ise herhangi bir sağlık problemi oluşturmazlar. Alerjik bünyeye sahip oldukları için köpeklerimizin beslenmesine oldukça dikkat etmek sağlıklı bir pomeranian yetiştirmek için olmazsa olmazdır.

Pomeranian Boo Hastalıkları Nelerdir?

Her cins köpek ırkı gibi Boo’ların da kalıtsal hastalıkları mevcut olabilir. Vücut yapılarının minik olmasından ötürü iki ayakları üzerine kalkmayı ve zıplamayı seven bu zıpır köpeklerde sıklıkla diz kapağı eklem rahatsızlıkları görülmektedir.

Göz rahatsızlıkları ise oldukça sık rastlanan Boo ırkı köpek sorunlarındandır. Daha çok çıkık göz yapısına sahip olduğu için kolay hasar görebilir ve katarakt gibi problemler ortaya çıkabilir.

Tıraşlı bir boo köpeği

Cilt problemlerine yatkın olan Pomeranian köpeklerin bakımı için besleme oldukça önemlidir. Her daim taze su ve kaliteli kuru gıdalar ile beslenen bu köpeklerde cilt sağlığı dengeli bir şekilde yürütülebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.