Popüler Irk Sfenks Kedileri Hakkında Bilgiler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Tüysüz bir kedi mi? Ama onu gören insanlar tanıdıkça kısa zamanda bu kel ama güzel kedi büyüsünün etkisi altına girerler. Sıcaklığı, mizahı ve egzotik görünümü onu kedi severlerin favorisi yapmak için bir araya gelmiş gibidir. Başı, elmacık kemiklerinin yapısı ve gözleri eski Mısır’ın kedilerine benzemesi sebebiyle bu ismi almışlardır.

Tüysüzlük kedi dünyasında nadir görülen durum olan spontan bir doğal mutasyonun ürünüdür. İlk bilinen tüysüz kedi en az bir asır önce ortaya çıkmıştı. Şimdi Sfenks olarak bildiğimiz kedi, 1970’lerde tüysüz kedilerin Rex kedileriyle çaprazlanmasıyla gelişmeye başladı. Kürk yerine Sfenkslerde onu sıcak tutan süet benzeri bir ceket bulunur. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda Sfenksleri kucaklamaktan daha rahatlatıcı bir şey olamaz. Yüzü buruşuk, vücudu ve çanak gibi kulakları olan orta boy bir kedi cinsidir. Dişilerinin daha küçük olmasıyla 6 ila 12 kilo ağırlığında hemen hemen her renk veya desende olabilirler.

Sfenksler parmaklarını ilgisini çeken şeyleri araştırmak için kullanır. Yuvarlak karnı yakın zamanda büyük bir porsiyon yemek yemiş görüntüsü sağlar. Onu sadece “uzaylı” görüntüsü için değil meraklı, akıllı, eğlenceli bir karakteri olduğu için sahiplenmek isteyebilirsiniz. O kadar dost canlısı kedilerdir ki, terapi arkadaşı olarak bazı rahatsızlıkların tedavisinde sahiplenilmesi tavsiye edilir. Onu tanıdıkça sinirli bakışları size güler yüzlü sevgi dolu gelmeye başlayacağına emin olabilirsiniz. Evde sizi köpek gibi takip edecek, ne yaparsanız yapın omzunuza tünemiş ya da kucağınıza kıvrılmış sadık bir cinstir.

Sfenkslerin kürk eksikliği nedeniyle hipoalerjenik olduğunu duyabilirsiniz, ancak bu doğru değildir. Alerjiler, belirli bir kürk tipinden değil, tüm kedilerde dökülen ölü cilt hücrelerinin tehlikesinden kaynaklanır. Herhangi bir cins veya melez cinsin, diğer herhangi bir kediden daha fazla veya daha az alerjen olduğu konusunda hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Alerjisi olan bazı insanlar, belirli kedilere daha az şiddetli tepki gösterir ancak Sfenks kedilerinin hipoalerjenik olduğu garanti edilemez.

Diğer kedilerden farklı olarak Sfenkslerin vücut yağlarını emecek kürkleri bulunmadığı için sık sık yıkanmaları gerekir ve zaten genel olarak suyu severler.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.