Shih Tzu Irkı Özellikleri Nelerdir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Bu gün sizler için Çin menşeyli tatlı mı tatlı Shih Tzu köpekleri hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Zamanında Çin’den yurt dışına çıkartılması bile yasak olan, imparatorluk döneminin en popüler köpeği Shih Tzu, minicik ve karakterli bir köpek ırkıdır.

Shih Tzu Köpeklerinin Fiziki Özellikleri Nelerdir?

Küçük olmasına aldanmayıp dayanıklı olduğunu bilmemiz gerekir. Shih Tzu’lar tüy yapısı olarak çift katmanlıdır. Kafalarının üzerinde burnundan yukarıya doğru uzanan bir saç örtüsüne sahiptirler. Yuvarlak kafalı, sakallı, iri gözlü ve kısa boylu olmalarıyla ünlüdürler.

Shih Tzu Köpeklerinin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Çok zeki, akıllı, yaramaz ve uyanık köpek ırklarından bir tanesi de Shih Tzu’lardır. Isırma huyu ancak onu çok sinirlendirdiğinizde ve veteriner hekim masasında görülür. Genel anlamda Shih Tzu’lar çocuklar ile kolay anlaşır ve dostluk kurarlar.

Sosyalleşmeyi çabuk kabul eden Shih Tzu’lar, akıllı oldukları için tuvalet eğitimini de kolaylıkla edinirler. Ev içerisindeyken çok ses çıkartmadıkları için apartman dairelerinde yaşam için uygun bir köpek ırkıdır.

Shih Tzu Köpeklerinin Sağlık Sorunları Nelerdir?

Kısa boylu ve küçük yapıda bulunan tüm köpekler gibi Shih Tzu’ların da eklem ve omurga rahatsızlıkları sıklıkla görülmektedir. Aynı Pomeranian’larda da söylediğim gibi, iki ayak üzerine kalkma eğiliminde bulunan Shih Tzu’lar da diz kapağı çıkıklarına maruz kalabilirler. Çene yapılarındaki bozukluklar yüzünden diş sağlığı problemlerine sık sık yakalanırlar. Basık burun yapısının getirmiş olduğu solunum sisteminde bozukluklar görülmektedir.

Shih Tzu Bakım ve Beslemesi Nasıl Olmalıdır?

Her cins hayvan gibi, Shih Tzu’lar da özellikle kuru gıda ağırlıklı beslenmelidir. Kaliteli kuru mama, onların daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle cilt rahatsızlıklarına yatkın olan Shih Tzu asla ve asla yaz aylarında tavuk içerikli gıdalar ile beslenmemelidir. Yüksek protein bütün köpeklerde olduğu gibi sıcak havalarda allerji problemleri yaratabilmektedir.

Uzun tüy yapısına sahip olan bu köpek ırkında günde en az 15 dakika tarama, 2 haftada bir olmak suretiyle banyo yaptırma onların tüy sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Yaklaşık 2,5-3 aylık periyotlar halinde makas tıraşı uygulanması da onların tımarlanmaları ve sağlıklı tüy uzatmalarına fayda gösterecektir. İnce tüy yapısına sahip olmalarından ötürü makine ile yapılan tıraşlar önerilmemektedir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.