Sıcak Yaz Aylarında Kedimi Nasıl Serinletebilirim?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Bu yazımızda sizlere sıcak yaz aylarında kedinizi serinletmek için yapmanız gerekenleri sıralayacağız. Öncelikle hava sıcaklıkları yükseldiği zaman kedilerde bazı sağlık sorunları başlayabilir. Güneş çarpması, nefes alıp vermede zorluk ve kalp problemleri yaşanabilirken bu sorunları ortadan kaldırmak adına bazı aksiyonlar almanız gerekiyor. Ayrıca sıcak dönemlerde kedi bakımında yapılmaması gerekenler de yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Sıcak Yaz Aylarında Kediler için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak aylarda kedinizde bazı belirtiler gözlemlenebilir. Bunlar arasında güneş çarpması belirtilerine ayrıca dikkat etmek gerekir. Hızlı kalp atışları, nefes alamama ya da nefes nefese kalma gibi belirtiler fark ettiğinizde vakit kaybetmeden veteriner hekime ulaşmanız gerekmektedir. Güneş çarpan kedilerde diş eti kanamaları ve yürümede zorluk gibi durumlar da gözlemleyebilirsiniz.

Sıcak yaz aylarında kedinizi gölgede olsa bile dışarıda bırakmamanız gerekiyor. Güneş ışınları siz fark etmeseniz bile kedinizi etkileyecek ve yine güneş çarpmasına neden olacaktır.

Yaz aylarında kedinizin tüyleri tıraş etmemenizi tavsiye ediyoruz. Tüyler güneş yanıklarına ve zararlı UV ışınlarına karşı onları korur. Özellikle de açık renkli tüyü olan kedinizi her zaman güneşten uzak tutmanız gerekiyor. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken diğer durumlar;

  • Daima taze ve temiz bir su bulundurun. Sıcak dönemlerde su kolayca buharlaşır. Bu yüzden büyük kaplar kullanarak kedinizin su ihtiyacını gün içinde karşılamalısınız.
  • Kedinizi araba içerisinde asla bırakmayın. Çünkü arabalar daha kısa sürede ısınır ve dışarıdaki sıcaklıktan daha büyük derecelere ulaşabilir. Üstelik arabanın penceresi az da olsa açık kalsa bile kediniz bu durumdan olumsuz etkilenecektir.
  • Dışarı çıkmadan önce evinizi serinletmeye çalışın. Klima düşük seviyede çalışmalı ve perdeler de kapatılmalıdır.
  • Bodrumlu bir eviniz varsa bu alanlar daha serin olacaktır. Haliyle kedinizin yaz dönemlerinde bodrumda takılmasına izin vermenizi öneriyoruz.
  • Kedinizle bir seyahate çıkacaksanız, sabaha doğru yola çıkabilirsiniz. Bu saatler günün en serin vakit aralıklarıdır.
  • Araçla seyahat ederken klima kediyi çarpmayacak şekilde açık bırakılmalıdır. Ayrıca kedi taşıma çantanızı da yanınıza almayı unutmayın.
  • Kedi taşıma çantasının üst kısmına ıslak havlu bırakarak kedinizi nemden koruyun.

Sıraladığımız bu durumlara dikkat etmeniz gerekiyor. Kediler ancak bu sayede sıcak çarpmasına karşı korunabilir. Bu tür dönemlerde bol su tüketecekleri için suyun serin ve taze olması da gerekiyor. Ayrıca gün ortasında su kabını kontrol etmenizde yarar var. Son olarak mama ve su kabının güneş ışınlarından uzak tutulması önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.