Sigaranın Evcil Hayvanlara Zararları Nelerdir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Sigara insanlar için en zararlı alışkanlıklardan biridir. Sadece sigara içenler değil, sigara içilen ortamda bulunanların yani pasif içicilerin de ciddi anlamda zarar gördüğü sigaradan evcil hayvanların nasıl etkilendiğini merak ettiniz mi? Bu yazımızda sizlere hem kedilerde hem de köpeklerde sigara dumanına maruz kalmanın hangi durumlara sebep olduğunu aktarıyor olacağız. Elbette sigara içilen bir yerde sadece kedi ve köpekler değil, muhabbet kuşları ve diğer evcil hayvanlar da zarar görmektedir.

Sigaranın Kuşlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Evde beslediğiniz muhabbet kuşları veya diğer kuşlar, sigaradan çok kısa sürede etkilenmektedir. Öncelikle kirli hava parçacıklarına karşı hassas olan kuşların solunum sistemi kısa sürede zarar görebilir. Sigara dumanı kuşlarda akciğer kanseri ve zatürre gibi hastalıkları tetiklerken ayrıca doğurganlık, göz, kalp ve cilt sorunlarını da berberinde getirebilir.

Köpekler Sigaradan Etkilenir mi?

Patili dostlarımız olan köpekler, sigara için bir ortamda kaldıkça, akciğer kanserine yakalanma olasılıkları artmaktadır. Ayrıca diğer solunum yolu hastalıklarıyla beraber alerji ve enfeksiyon da görülebilir. Yapılan bir araştırmada, sigara tüketilen bir ortamda yaşam süren köpeklerde burun kanserine yakalanma riski de ciddi oranda artmaktadır. Ek olarak uzun burunlu köpeklerde burun kanserine, kısa burunlu köpeklerde ise akciğer kanserine yakalanma olasılığı daha fazladır.

Örneğin, Dobermans, Labradors ve Collies gibi uzun burunlu köpeklerde, havadaki partikülleri yakalayan yüzey alanları geniştir. Bu nedenle sigara dumanındaki kanserojen maddeler ve toksinler bu alanda birikerek bir süre sonra hastalıkların gelişimine neden olur. Ayrıca dumanlı ortamlarda yaşayan köpeklerde tümör oluşumu riski her zaman vardır. Kısa burunlu köpeklere baktığımızda da ciddi bir risk söz konusudur. Özellikle de toksinler burun kanallarından hızlı geçtiği için akciğer kanserine yakalanabilirler.

Kediler Sigaradan Etkilenir mi?

Kedilerin burnu kısadır. Bu nedenle akciğer kanserine yakalanma ihtimali her zaman vardır. Ek olarak kedigillerin tamamında lenfoma görülebilir. Zehirli partiküllerin zamanla kedilerin vücuduna sinmesi daha sonra lenf bezlerinde birikmesine neden olur. Biriken zehirli partiküller başta kanser olmak üzere tümör ve farklı solunum yolu hastalıklarını beraberinde getirir.

Kedi ve Köpeklerde Nikotin Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Sürekli sigara dumanına maruz kalan kedi ve köpeklerde nikotin zehirlenmesi yaşanabilir. Belirtiler;

  • İshal
  • Kusma
  • Göz bebeklerinde daralma
  • Salya akıntısı
  • Ses ve görsel halüsinasyonlar
  • Hızlı kalp atışları şeklinde sıralanmaktadır.

Nikotin maddesinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri tartışılmaz. Aynı durum evcil hayvanlarımız için de geçerlidir. Nikotin zehirlenmesi ise sadece dumana maruz kalarak değil, izmaritlerin köpek veya kediler tarafından yenilmesi ya da izmarit kalıntılarının olduğu suların tüketilmesi sonucunda oluşabilir. Bu nedenle patili dostlarımızı veya evcil kuşlarımızı sigara dumanından her zaman uzak tutmalıyız. Elbette sigara sağlığa zararlı olduğu için sigara tüketimini de tamamen sonlandırmalıyız.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.