Soğuk Havalarda Evcil Hayvanlar İçin Yapılması Gerekenler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Sıcak havalar ve soğuk havalar evcil hayvanlar için bazı riskler oluşturmaktadır. Canlının türüne, ırkına ve yaşına bağlı olarak sıcak veya soğuk havadan etkilenme durumu farklılık gösterebilir. Örnek olarak kutuplarda yaşayan bir canlı soğuktan etkilenmez, tam tersi çöllerde yaşayan canlılarda sıcaklardan etkilenmezler. Ama konumuz evcil hayvanlar olduğu için kedi ve köpekleri dikkate alacağız. Kedi ve köpeklerde de ırk oldukça önemlidir. Soğuk bölge kökenli ırklar soğuğa dayanıklıyken, sıcak bölgelerden köken alanlar ise sıcak havalara daha dayanıklıdır. Bu konumuzda şu an yaşadığımız soğuk kış dönemlerde evcil hayvanlar için yapmanız gerekenler hakkında bahsedeceğiz ve öneriler vereceğiz.

Ani Sıcaklık Değişimlerinden Kaçının

Kedi ve köpekleri en çok etkileyen konuların başında ani sıcaklık değişimleri gelmektedir. Yavaş bir şekilde ortaya çıkan değişimler çok fazla olumsuz etki yapmasa da ani olarak meydana gelen yüksek derece farklılıkları ciddi sorunlara ve sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Kediler genellikle evde bakıldıkları için bu anlamda çok fazla etkilenmezler ama evi havalandırırken ya da balkonlara vs. dikkat etmek gerekir. Köpekler ise tuvalet ihtiyaçları için dışarı çıkarılmaktadır. Bu esnada dikkatli olmak gerekir. Eğer hava gerçekten çok soğuksa ve köpeğiniz hassas ise daha az soğuk olan kuytu bölgeleri seçmek, ihtiyaç için ayrılan süreyi kısaltmak veya kıyafet giydirmek faydalı olabilir.

Kıyafet Giydirin

Kedi ve köpekler için kıyafetler şıklık kadar sıcaklığın korunmasında da önemlidir. Soğuk kış dönemlerinde kedi veya köpeğiniz için seçeceğiniz uygun bir kıyafet onun sıcaklığını daha iyi bir şekilde korumasına ve üşümemesine katkı sağlayacaktır. Özellikle köpeklerde boyut farkı, ırklar arasında oldukça fazladır. Bu nedenle kıyafetin uygun büyüklükte olduğuna emin olun ve bu şekilde alın. Ayrıca kumaşın türü ve yapısı da önemli bir konusudur ve dikkat etmek gerekir.

Köpeğinizin Patilerine Dikkat Edin

Tüm canlıların özellikle uç bölgelerde yer alan kulak, kuyruk ve pati gibi dokuları soğuğa ve donmalara karşı çok daha hassastır. Özellikle aşırı soğuk ve karlı havalarda patiler en çok risk alan yerlerdir. Patilerde doğal bazı koruyucular ve bariyerler olsa da aşırı kar ve donma görülen havalarda dikkatli olmak gerekir. Bunun için köpek ayakkabısı kullanabilirsiniz. Ayrıca yürüyüşleri kısa yapmak, eve geldiğinizde patileri kurulamak ve özel kremler kullanmak faydalı olabilecek şeylerdir.

Günlük Kalori İhtiyacını Karşılayın

Vücut ısınını dengede ve normal sınırlarda tutabilmek için vücut sürekli olarak enerji yani kalori harcamaktadır. Kalori ise yediğimiz besinlerdeki başlıca karbonhidrat, yağ ve diğer bazı besin maddelerinden sağlanmaktadır. Kedi ve köpeğinizin beslenmesinde yeterli miktarda kalori aldığından emin olmanız gerekmektedir. Bu hem büyümesi, hem vücut fonksiyonlarının normal bir şekilde devam etmesi ve hem de vücut ısısını sabit tutabilmesi için önemlidir. Aşırı soğuk günlerde kedi ve köpeğinizin mama ihtiyacı biraz daha artabilir, bunu dikkate alınız.

Banyo Aralıklarını Artırın

Kedi ve köpeğiniz banyoyu çok seviyor ve sizde onunla vakit geçirmekten hoşlanıyor olabilirsiniz. Fakat kış aylarında ve soğuk havalarda banyo sıklığını azaltmak ve süresini de daha düşük tutmak gerekir. Banyo sonrasında ise iyi bir şekilde kurulanmaları çok önemlidir. Kedi veya köpeğinizin tüm vücudunu öncelikle kuru bir havlu ile çok iyi bir şekilde kurulayın ve sonrasında saç kurutma makinesi veya özel kurutma makineleri ile tüylerini tamamen kurutun. Banyo sonrasında ise sıcak ortamlarda kalmasını sağlayın.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.