Sokak Hayvanlarının Bilinmeyen Tarafları

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Sokak hayvanlarının durumu kültürden kültüre değişmektedir. Bazı yerlerde birisine “ait” gibi sayılarak artıklarla beslenerek iyi muamele görebilirlerken bazı yerlerde sadece çıkıp yemek aramak için bile insanların uyuduğu saatleri tercih etmek zorunda kalabilirler. Bazen bir sokak köpeği bekçi köpeği gibi hizmet verirler ama asla sevilen aile hayvanları gibi şımartılamazlar. Bazı kültürlerde insanlar onlardan hoşlanmaz ya da korkarken, sadece yemek aramak ya da ilgi görmek için yaklaştıklarında tekmelenebilir hatta taşlanabilirler. Bunun en önemli sebeplerinden bazıları insanlardaki kuduz olma korkusu ya da bazı inançlardaki köpeklerin sadece “kirli” sayılması gibi durumlardır.

Sokak hayvanlarının kabulü birçok gelişmekte olan ülkede nispeten yeni bir kavramdır ve ne yazık ki evlat edinmenin yaygın olduğu yerlerde bile her yıl mevcut evlerin sayısına ayak uyduramayacak kadar çok sayıda yavru doğuyor. Sokak hayvanlarının aşırı popülasyonu, toplumların insanlık dışı yöntemler kullanarak ele aldıkları bir konu olabiliyor. Bu tarz faaliyetler sadece acımasız değil aynı zamanda da etkisizdir. Çünkü kısa vadede sonuca ulaşmak için bir yöntem gibi görünse de uzun vadeli değildir.

Sokaklarda kendi hallerine bırakılan kediler ve köpekler sık ​​sık arabaları çarptığında, diğer hayvanlar tarafından saldırıya uğradıklarında, aşırı sıcaklıklara maruz kaldıklarında, açlıktan, bulaşıcı hastalıklara yakalandıklarında ve diğer tehlikelerle karşı karşıya kaldıklarında acı çekip ölürler. Birçok başıboş hayvan zehirlenir, vurulur, sakat bırakılır, işkence görür, ateşe verilir veya diğer acımasız şekillerde öldürülür.

Bazı gönüllüler tarafından oluşturulan açık girişli barınaklar ihtiyacı olan her türlü hayvanı kabul eder, bu barınaklarda beslenir ve sevgi gösterilir. Ancak çok sayıda evsiz hayvan olduğundan hepsi için yeterince barınak yoktur.

Hayvanların ihtiyacı olan şey insanların hayvan kontrol felsefesini geliştirmesi, kısırlaştırma ve aşılama odaklı programlar oluşturulmasıdır. Böylece insan sağlığı hakkındaki kaygılar azalır. Diğer bekledikleri ihtiyaçlar ise yiyecek, su, barınak, veteriner bakımı ve sevgidir. Sokak hayvanları konusu ne kadar karmaşık bir kriz gibi görünse de çözümü basittir: Hayvanları evcil hayvan mağazalarından ya da para kazanmak için besleyen kişilerden değil de barınaklardan ya da sokaklardan evlat edinmek ve size evinizde eşlik edecek olan hayvanınızı kısırlaştırmaktır. Bu nedenle herkesi bunun için teşvik etmek, ailenize yeni bir üye eklemeden önce bir hayvanın yaşam boyu bakım taahhüdünü üstlenmeye hazır olup olmadığınızı düşünmek önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.