Sokak Kedisindeki Bitler İnsanlara Geçer mi?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Sokak kedisindeki bitler insanlara geçer mi konusu üzerinde önemle durulması gerekiyor. Sokak hayvanları dışarıdan oluş gelebilecek bakteri virüs ve mikroplara karşı açık bir pozisyondadırlar. Bu nedenle sokakta yaşayan hayvanların zaman zaman pirelenme ve kendini kaşıma durumu gözlemlenebilir. Bu durumda sokak hayvanları sevilmek istendiğinde eğer vücutlarında bir pirelenme durumu söz konusuysa insan vücuduna bulaşır mı konusu da merak edilmektedir.

Sokak Kedisinde Görülebilecek Hastalıklar İnsana Geçer mi?

Sokak kedisindeki bitler insanlara geçer mi konusu için alınabilecek önlemler bulunur. Yapılan araştırmalar doğrultusunda kediler üzerinde dolaşan dış parazitleri aslında bir konaklayan tür oldukları ve genellikle bu hayvanlar arasında geçiş yaptıklarını ortaya koymuştur. Bu nedenle bitlerin insana bulaşma imkanı bulunmamakla beraber yine de dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. Kedilerde oluşan bitlenme durumu özel olarak üretilmiş parazit ilaçları ile giderilebilir. Bu daha da yaygınlaşıp bölgesel olarak evlere bulaşmasına da engel olacaktır. Vücudunda bit oluşumu gözlemlenen kedi normalden daha çok kendini yorgun kaygılı hissedecektir. Bununla beraber uykusuzluk problemleri başlayabilir ve vücudunda kansızlık meydana gelebilir.

Sokak kedisindeki bitler insanlara geçer mi sorusu akla hangi kediler aracılığı ile böyle bir durum yaşandığını getirir. Kediler doğal olarak kendilerini yalayarak temizleme özelliğini barındırırlar. Gittikçe yaşlanan ve yetişkinlik evresini atlatan kedilerdeki hareket oranı gitgide düşer. Kendilerini temizleyebilecek gücü ve kuvveti bulamazlar. Özellikle tüyleri uzun ve yaşlanmış kedilerin taşıma potansiyeli daha yüksektir. Bu durum farklı enfeksiyon durumlarını ortaya çıkarırken kedilerin cilt sağlığında bozulmalara da neden olabilmektedir. 

Böyle bir durumda durum tespiti yapabilmek için iyi bir gözlem yapmak gerekir. Genellikle uzun tüylü kediler de sıklıkla karşılaşılan bu durum kedinin sürekli olarak parazit bulunan bölgeye yönelik taşıma ve ısırma gibi davranışlarda bulunduğu fark edilecektir. Eğer bu bölgede enfeksiyonla birlikte daha da çoğalan bir bitlenme durumu söz konusuysa bölgesel olarak dökülmeler fark edilebilir.

Sokak Kedisinden Bulaşan Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde oluşan bitlenme dikkatli bakıldığında beyaz veya kahverengi olduğu fark edilebilir. Vücut sağlığını etkilemesi cilt kanserine bağışıklık problemlerini neden olabileceği için muhakkak ki bir veteriner hekimden destek alınması gerekir. Kediler için üretilmiş özel şampuan ve içeriden takviye olarak kullanılabilecek ilaçlar yardımı ile süreç sağlıklı hale getirilebilir. 

Bazı kedilerde bu durum daha da çoğalmış ki bütün vücuduna yayılmış olabilir. Böyle durumlarda tüylerini traş ettirmek uzamasına bir süre engel olmak ve düzenli bakımını yapmak gerekecektir. Eğer ev kedisinde böyle bir durum söz konusuysa hijyeni daha çok dikkat edilebilir. Tüyleri düzenli taranır temizliği yapılır. Bit şampuanı ile düzenli temizlemesi yapılır. Yatak alanı, yediği mama kabı günlük olarak değiştirilerek süreç tamamen ortadan kaldırılabilir.

Sokak kedisindeki bitler insanlara geçer mi konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Bitlenen bir kediye ne yapılması gerektiği ve tedavi sürecine dair bilgi verildi. Her nekadar sonuç olarak insanlara bulaşma durumu bulunsa da tedbiri elden bırakmadan düzenli olarak evde bulunan kedinin bakımı yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu konuda akla takılan sorular bulunuyor ve durumla baş edilemiyorsa muhakkak gibi uzman veteriner ile görüşme yapılması fayda sağlayacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir