Tüm Yönleriyle BARF Diyeti

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

BARF diyeti tüketilebilen çiğ ürünlerden oluşan doğal bir beslenme tarzıdır.

BARF diyeti (Biyolojik Açıdan Uygun Çiğ Et Diyeti) köpek ve kedi dostlarımızın kuru mama ve diğer diyetlerden uzaklaşıp çiğ beslenmeye geçmesine deniliyor. Bu diyet hakkında bilgi almaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey patili dostlarımızın sağlığı. Onların sağlığını en çok etkileyen etkenler ise beslenme alışkanlıkları ve sindirim sistemleri. Yanlış bir şekilde oluşturulan bir diyet dostlarımızın sağlığını ciddi manada tehlikeye atabilir. 

Kedi ve Köpeklerin Doğası BARF Diyetine Uygun Mudur?

Kediler ve köpekler etobur canlılardır. Dolayısıyla normal doğalarında hayvan etleri ve sakatatlar ile beslenirler. BARF diyetini tercih edenlerin görüşleri arasında kuru ve yaş mamaların dişlerde tartar oluşumunu hızlandırdığı, su tüketiminin azlığından ötürü hayvanlarda böbrek hastalıklarının oluşması gibi çekinceleri var. Diğer bir yandan kuru ve yaş mamaların olumlu yönleri arasında da kullanım ve saklama kolaylığı var. Bunun yanı sıra yaş mamalarda bulunan %70 gibi yüksek su oranları BARF diyetine göre büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

BARF Diyetinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

BARF diyetiyle ilgili iki önemli olumsuz yön vardır. Bunlardan birincisi BARF diyetinin küçük dostlarımızın ihtiyaç duyduğu besin değerlerini sağlayamayacağı yönünde. Diyetinizi oluştururken bazı besinleri fazla, bazı besinleri ise yetersiz vermeniz durumunda uzun süreçte ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Eğer kedi veya köpek dostunuzun mamasını kendiniz hazırlamaya karar verdiyseniz onun yaşına, kilosuna, hareketlilik durumuna ve diğer bireysel faktörlere göre seçim yapmanız gerekmektedir.

Diğer bir olumsuz yön ise enfeksiyon riskidir. Çiğ besinlerde bulunan birçok patojen pişirme yoluyla ölmektedir. Çiğ beslenmenin olduğu bir diyette ise besinlerin hijyenine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı kedi ve köpeklerin sindirim sisteminde bulunan yüksek asidite nedeniyle bu patojenlerde etkilenmemeleri mümkündür ancak çok genç, çok yaşlı veya sağlık problemleri bulunan dostlarımız bu patojenler yüzünden çok ciddi sağlık problemleri yaşayabilirler.  

Bu diyeti uygulamaya karar verdiğiniz zaman tüm bu riskleri azaltmak için büyük bir dikkat ve emek harcamanız gerekecektir. Bunları göze alıp diyeti uygulamaya başladığınızda ise birçok olumlu yönle de karşılaşabilirsiniz. BARF diyetini tercih edenler bu diyetin olumlu noktaları olarak eğer doğru şekilde bu diyete devam edilirse küçük dostlarımızın doğalarına uygun tam besin değerleriyle beslenmelerinin mümkün olduğunu söylüyorlar. Ayrıca BARF diyetinin uygulayanlar bu diyetin köpeklerin ve kedilerin sindirim sistemlerinin daha stabil hale getirdiğini ve psikolojilerinin daha sağlıklı geliştiğini öne sürüyorlar.

BARF diyetine geçmeye karar verdiğinizde göz önünde bulundurmanız gereken iki önemli nokta var. Bunlardan birincisi BARF diyetine geçtiğiniz zaman bu diyetin olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak için büyük bir dikkate ve emeğe ihtiyacınızın olmasıdır. Diğer önemli nokta ise dostunuzun tam besin değerlerini aldığınızdan emin olmanız. Ayrıca aldığınız eti güvenilir kaynaklardan temin edip soğuk bir ortamda muhafaza edilmesine, dondurulmuş eti küçük dostunuza vermeden önce bolca yıkanmasına ve oda sıcaklığına gelmesine de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hazır mamalar özellikle kediniz veya köpeğinizin türüne, kısırlık durumuna, yaşına ve diğer özelliklerine göre üretilmektedir. Dolayısıyla içerik olarak da besin değerleri evcil dostunuzun ihtiyacını tam olarak karşılayacak şekilde formülize edilmiştir.

Bir kedi veya köpek mamasında 30’u aşkın besin dengeli olarak bulunabiliyor, bu formülü elle hazırlamak çok kolay olmayacağı için BARF diyetine geçmeden önce mutlaka veterinerinizin görüşünü alın ve kararınızı verdikten sonra bir profesyonel beslenme uzmanlarına danışın.  

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.