Tüy Döken Kedi için Neler Yapılabilir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Tüy döken kedi için neler yapılabilir sorusu kedilerinin sağlığını düşünen kedi sahipleri için merak ediliyor. Kedinin tüy dökme problemi beslenme rutinindeki farklılıklar veya geçirdiği psikolojik sürecini etkisi olabilmektedir. Süreçte kediye iyi gelecek çeşitli ilaçlar, krem veya merhemler kullanılabilir. Bunun yanı sıra farklı tekniklerle de süreç sağlıklı hale getirilebilir.

Kedilerde Tüy Dökme Probleminin Sebepleri

Tüy döken kedi için neler yapılabilir sorusu araştırılıyor. Burada en çok merak edilen konu birdenbire başlayan tüy dökülmelerinin altında yatan sebeplerin ne olduğudur. Kedilerde görülen tüy dökülmesinin sebeplerinin ilki besin öğelerindeki değişimdir. Normal zamanlarda verilen öğünün aksine arttırılmışsa veya azaltılmışsa bu olumsuz olarak bir etkiye sebep olabilecektir. Sıklıkla kullanılan ve kedinin hoşlandığı mamada değişim yapılmışsa veya kuru mama yerine yaş mamaya geçiş yapılma sürecinde tüy dökme problemi fark edilebilir. 

Kedilerin yaşamış olduğu tüy dökme probleminin bir başka sebebi ise iç ve dış parazitlerdir. Sürekli olarak dışarıda bir yaşantısı bulunan kedilerin dış parazitlenme durumu ortaya çıkar. İç parazitler kedinin yemiş olduğu yiyeceklerden ya da herhangi bir hastalıktan kaynaklı olarak oluşabilir. Bu da ciddi şekilde tüy dökülmelerine neden olacaktır. Düzenli kontroller ile süreç sağlıklı hale getirilebilir.

Bazen farkında olmadan kedileri stres altında bırakıyor olabilirsiniz. Bu durum yeni bir yere taşınıldığında da kedi de oluşabilir. Stres ve kaygı durumu kedide tüy dökülmesine neden olacaktır. Kediler ergenlik döneminde gelişim sürecinin etkisi ile hormonal dengesizlik yaşayabilirler. Bundan kaynaklı normalden daha fazla tüy dökülme oranı ile karşılaşmak mümkündür.

Tüy döken kedi için neler yapılabilir kedilerin yaşamış olduğu bu problem insanlarda olduğu gibi çeşitli vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanabilir. Özellikle vücutta sağlıklı ve gür oluşumunu destekleyen B vitamini eksikliği dökülme probleminin yaşanmasına neden olabilir. Yiyecekleri içerisine konabilecek B vitamini ve E vitamini barındıran kapsüller ile süreç sağlıklı hale getirilebilir. Bunun yanı sıra daha doğal yolla bu vitaminleri alabilmek de mümkündür. Farklı besin kaynakları kedilerin vücudunda meydana gelen vitamin eksikliğinin giderilmesini sağlayacaktır. Özellikle yumurtanın içerisinde bulunan E vitamini kedilerin tüylerini parlaklık ve canlılık kazandırır. Severek tükettikleri bir yiyecek olması sebebiyle de rahatlıkla kullanılabilir.

Kedilerde Tüy Dökme Problemine Çözüm Yolları

Her kedinin tüy dökmesinin altında yatan farklı bir sebep bulunur. Sebebin net olarak belirlenebilmesi belirtilerin takip edilmesi ile mümkündür. Besin türünden kaynaklı olarak bir dökülme söz konusuysa mamasında değişiklik yapılabilir. Dış parazitlenmeden kaynaklı ise bir süre dışarı ile bağlantısı kesilerek düzenli olarak hijyenik bir şekilde bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Vitamin eksikliğinden kaynaklı ise farklı gıdalarla süreç sağlıklı hale getirilebilir. Kedilerin tüylerini haftada iki kere tarayarak da tüy dökme problemi yavaş yavaş ortadan kaldırılabilir. Kedilerin taranması için özel olarak üretilmiş taraklar veya tarama eldiveni kullanılabilir.

Tüy döken kedi için neler yapılabilir konusunda kedilerde tüy dökme problemi farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Bu süreçte tüm yöntemler denendiği halde gittikçe artan tüy dökme problemleri arka planda daha farklı ve ağır bir hastalığın varlığının işareti olabilir. Böyle bir durumda uzman bir veterinerden yardım almak önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir