Yavru Kedi Yetişkin Kedi Maması Yiyebilir Mi?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Yavru kedi yetişkin kedi maması yiyebilir mi özellikle ilk defa evinde kedi besleyecek olanların merak ettiği bir sorudur. Yavru kedilerin bakımları büyük kedilerin bakımlarıyla elbet farklı olacaktır. Bunun gibi beslenmeleri de farklı olmalıdır.

Yavru Kediye Yetişkin Maması Vermek

Yavru kedi yetişkin kedi maması yiyebilir mi diye bakılırsa kedi beslemede en önemli unsurun beslenme olduğu söylenmelidir. Bu nedenle her kedinin yaşındaki mamaya uygun bir beslenme tarzı oluşturulmalıdır. Kedilerin sağlıklı büyüme ve gelişmeler için onlarla doğru oyunları oynamak, onlarla zaman geçirmek ve bakım ihtiyaçları karşılamak çok önemlidir. Bunun yanında beslenme her canlıda olduğu gibi kediler büyümesinde de en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle özellikle yeni kedi sahiplenen ya da ilk defa yavru kedi besleyen biri kedinin nasıl beslenmesi gerektiğini en detayına kadar bilmesi gerekir. 

Evinde birden fazla kedi bakan kişiler yetişkin mamaları ile yavru mamalarını ayrı ayrı sunmakta zorlanabilir. Bununla birlikte kediler de verilen mamaları kendisi için sanıp o mamalara yönelebilir. Fakat her kedinin ona uygun olan mamayı tükettiğinden kesinlikle emin olmak gerekir. Özellikle yavru kedilerin büyümesi için ve sağlıklı bir kedi yetiştirebilmek için tembel olmamak, kedilerin beslenmesine dikkat etmek gerekmektedir. Böylece kedilerin büyüdüklerinde de daha sağlıklı olması sağlanır. Eğer kedi maması almak konusunda zorlanılıyorsa kesinlikle bir veteriner hekime başvurarak bir destek almak gerekir. Böylece yavru kediye en uygun mamayı da bulmak daha kolay olur.

Yetişkin ve Yavru Kedi Mamalarının Farkı

Yavru kedi yetişkin kedi maması yiyebilir mi sorusunu aslında mamalar arasındaki farktan anlamak da mümkündür. Yavru kedilere yetişkin mamaları verildiği zaman etkileri anında ortaya çıkmaz. Fakat yavru kediler yetişkin kedilere göre daha fazla beslenme gereksinimine ihtiyacı vardır. Yani kedi mamaları içerisinde yavru mamalarının ihtiyaç duyduğu besinler bulunmaz. Yavru kedilerin mamaların içeriğine bakıldığı zaman yetişkin kedileri mamalarına göre daha yüksek yağ asidi ve daha fazla protein bulunduğu gözlemlenmektedir. Aynı zamanda yavru kedi mamalarında daha yüksek miktarda taurin miktarı bulunmaktadır. Taurin ise kedilerin büyüme döneminde gelişimlerini destekler. Bunların fazla olmasının nedeni de kedilerin gelişimlerini daha sağlıklı bir şekilde sağlamaktır. 

Kedilerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri için enerjiye daha fazla ihtiyaç duyar. Bu enerji de protein oranı ve yağ asidinin yüksek olmasıyla sağlanabilir. Bununla birlikte yavru kediler gelişme dönemlerinde daha fazla mineral ve vitamin gibi mikro besin öğelerine ihtiyaç duyar. Fakat yetişkin kedi mamalarında yeterince vitamin ve mineral yoktur. Bu nedenle aslında direkt kötü bir etkisi olmasa da uzun dönemde yetişkin mamaları yavru kedilere zarar verebilir. Yavru kediler yetişkin mamalarıyla beslendiği zaman yeterli ve dengeli beslenmiş olamazlar. Bu sebeple yetişkinlik dönemlerinde daha düşük bağışıklıklara sahip olurlar. Bu da kedilerin daha çok hasta olmasına sebep olur.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir