Yavru Kedilerdeki Önemli Sağlık Sorunları ve Hastalıklar

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Yavru kediler, bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için birçok hastalığa karşı daha duyarlıdır ve bu hastalıkları çok daha şiddetli bir şekilde geçirir. Özellikle yeni bir yavru kedi sahiplenen birisinin yavru kedilerdeki önemli sağlık sorunlarını, enfeksiyonları ve hastalıkları bilmesi ve gerektiğinde vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmesi gerekir. Yavru kedilerde oldukça yaygın bir şekilde görülen bulaşıcı ve enfeksiyon hastalıklarından önemli olanlar hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Feline Panlökopeni

Yavru kedilerde sık sayılabilecek düzeyde görülen ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Yavru kedilerin en şiddetli hastalığıdır diyebiliriz. Bir virüsün neden olduğu bu hastalık, direk olarak yavru kedinin bağışıklık sistemini etkiler ve bağışıklık sisteminin çökmesine sebebiyet verir. Tedavisi oldukça güçtür ve başarı oranı düşüktür. Kediler arasında direk temas ile veya hasta kedinin çeşitli akıntıları ve dışkısı ile temas sonucunda bulaşır.

Yavru kedilerde oldukça şiddetli seyreden bu hastalıkta ciddi bir halsizlik, iştahsızlık vardır. Bunun yanında kusma ve ishalde bu hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alır. Tedavi uzun sürer ve genellikle klinikte yatmayı gerektirir. Bu hastalıktan korunmak için aşılama çok önemlidir. Yavru kedilerin aşılarını düzenli olarak ve zamanında yaptırmanız önemlidir.

Bağırsak Parazitleri

Yavru kedilerde en sık gördüğümüz sorunların başında iç parazitler gelmektedir. Birçok farklı iç parazit vardır. Bu parazitlerin yerleştiği doku ve organlarda farklılık göstermektedir. Özellikle yavru kedilerde bağırsaklara yerleşen parazit türleri en yaygın olanlarıdır. Bu parazitler çeşitli belirtilere neden olur. Başlıca belirtiler arasında; iştahsızlık, kilo alamama, kilo kaybı, kusma, ishal, sindirim sisteminde gaz oluşumu ve karın şişliği sayılabilir.

Yavru kediler için 6 haftalık yaştan itibaren iç parazit uygulamaları başlanabilir. Bu nedenle yavru bir kedi sahiplendiğinizde mutlaka iç parazit tedavisi yapılıp, yapılmadığını öğrenin aynı zamanda iç parazit için kontrol muayenesi yaptırın. Düzenli olarak kedilere iç parazit uygulamaları yapılması gerekmektedir. Bunları ihmal etmeyin.

Pireler

İç parazitlerden sonra dış parazit hakkında da kısaca konuşmak istedik. Yavru kedilerde dış parazitleri de sıkça görmekteyiz. En sık karşılaştığımız ise şüphesiz ki pireler. Pireler yavru kediler arasında oldukça yaygındır neyse ki tedavisi kolaydır diyebiliriz. Yavru kedilerde kaşınma, tüy dökülmesi, kepeklenme gibi sorunlar varsa mutlaka pireler anlamında değerlendirilmelidir. Tüylerin arasında deri yüzeyinde pireleri ve yumurtalarını görebilirsiniz.

Yavru kedilerde pireler için genellikle tüyler üzerine kullanılan ilaçlar vardır. Bunlardan bazıları kuru toz, bazıları sprey, bazıları ise şampuan formatındadır. Kedinizin yaşına, genel sağlık durumuna ve pire yoğunluğuna göre veteriner hekiminizin önerdiği ilaçları kullanarak kısa sürede netice alabilirsiniz.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Yavru kediler arasında çok yaygın olarak görülür. Virüs veya bakteri kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonları görülüyor olsa da herpes virüs yavru kediler için en önemli etkendir diyebiliriz. Çoğunlukla hasta kedinin ağız ve burun akıntılarından diğer kedilere geçer ve kısa sürede enfeksiyon oluşturur. Yavru kedilerin bağışıklıkları zayıf olduğundan özellikle virüs kaynaklı enfeksiyonlar ciddi seyreder ve yanında ikincil bakteriyel enfeksiyonlarda getirir.

Kedilerde üst solunum yolu ile ilgili hastalıklarda ilk olarak hapşırma, öksürme gibi belirtiler görülür. Sonrasında göz, burun akıntısı, gözlerin ve burnun kapanması, soluk almada ve vermede zorlanma, hırıltılı solunum, iştahsızlık ve halsizlik ortaya çıkar. Özellikle virüs kaynaklı olanlarda tedavi zordur ve zaman gerektirir. En yaygın etken olan herpes virüs için aşılama önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.