Yavru Köpeğim Sürekli Kaşınıyor, Ne Yapmalıyım?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpekler sürekli kaşınabilen canlılardır. Ancak bazen yavru köpeğim sürekli kaşınıyor ne yapmalıyım gibi sorular gündeme gelebilir. Elbette bu tür durumlarda köpek sahipleri pire, parazit ya da uyuz hastalığından şüphe duyabilir. Yavru köpeklerin sürekli kaşınmalarını bu faktörlerle sınırlandırmak da mümkün değildir. Köpeklerin cinsiyetine, ırkına, yaşına ve vücut ölçülerine bağlı olarak ortaya çıkan durumlardan olduğu için bu konuda gerekli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yavru Köpekler Neden Kaşınır?

Haşereler, bit ve pireler yavru köpeklerin kaşınma nedenleri arasındadır. Özellikle de pirelerin köpek kuyruk altında ya da boyun bölgesinde birikmesiyle beraber ciddi kaşınma sorunlarına neden olduğu bilinir. Eğer yavru köpeğinizde sürekli kaşınma sorunu varsa solüsyon ve damlalardan yararlanarak pireleri yok edebilirsiniz. Bazı pire ilaçlarının toksik etkili olduğu da unutulmamalıdır. Bu yüzden veteriner hekim önerilerine göre hareket ederek kaşınma sorununa kesin çare bulabilirsiniz. Yazımızın devamında, yavru köpeği sürekli kaşınıyor ne yapmalıyım sorusunun diğer detaylarına ulaşabilirsiniz.

Bazı Hastalıklar

Köpeklerdeki karaciğer, böbrek ve endokrin sistem hastalıkları kaşınmaya neden olabilir. Aslında nadiren yaşansa da kaşınma durumunda bu hastalıkların detaylı bir şekilde ele alınmasında yarar var.

Alerji

Köpeklerin maddelere ya da farklı ortamlara karşı alerjisi olabilir. Temizlik malzemeleri, polenler, bazı besin maddeleri ya da parfümler, alerjiye neden olan durumlardır. Köpek ırklarından bazıları alerji nedeniyle sürekli kaşınabilir.

Kuru Cilt

Köpeklerin cildinin kuruması, kaşınmaya sebep olabilir. Köpeklerde kuru cilt en çok çevresel faktörlerden dolayı yaşanır. Bazen de beslenme düzenindeki değişiklikler, kaşınmaya davetiye çıkarabilir.

Egzama

Bazı deri hastalıkları, köpeklerde kaşınma sebebidir. Egzama bu hastalıklar arasında en önemlisidir. Deri üzerinde küçük kabarcık ve döküntülerle ortaya çıkan egzama hastalığının ciddi kaşınmalara neden olduğu unutulmamalıdır.

Kulak Akarları

Köpeklerin kulaklarında yaşam süren küçük böceklere ‘akar’ adı verilir. Bu akarlar kulaklarda rahatsız edici kaşınmalara neden olmakla beraber teşhis edilmesi zordur. Uzman veteriner hekim tarafından teşhis edilen akarların tedavi edilmemesi halinde bakteri enfeksiyonlarına neden olabileceği bilinir.

Uyuz

Uyuz hastalığı da köpeklerde kaşınma nedenleri arasındadır. Köpeğin direncini düşüren uyuz, başlangıçta belirti göstermeyebilir. Öldürücü olmayan uyuzun da mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.