Yavru Köpekler Neden Her Tarafı Kemirir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Yavru köpekler bebekler gibidir. Hem yeni dişleri çıkacağı için hem de dünyayı keşfetmenin doğal bir nedenidir. Yeni gelen dişlerin sebep olabileceği ağrıyı hafifletir. Ancak insan bebeklerinin aksine köpekler, çiğneme hareketi yaptığında oldukça etkilidir. Mobilyalar, ahşap ve deri objeler hatta ayakkabıları kemirdiklerinde ciddi zararlar verebilirler. Bu nedenle yavru köpeklere kemirmesi kabul edilebilir oyuncaklar verebilirsiniz. Bu oyuncaklarda bir seferde birkaç seçeneği olmasına izin verin, hatta birkaç günde bir döndürecek alternatifler de bulundurun. Böylece yeni çiğneme ve oyuncakların heyecanını yaşar. Çiğneme oyuncağı seçiminiz köpeğinizin ağız boyutuna ve çiğneme gücüne bağlı olarak seçilmelidir. Bazı yavru köpekler o kadar güçlü kemirirler ki oyuncaktan bir parça koparabilir ve yutabilirler, bu potansiyel bir tehlikedir. Sert cisimleri kemirmeleri de diş kırılmalarına sebep olabilir; ağız, mide ve bağırsaklara zarar verebilir.

Kemirmeler sıkıntıdan da kaynaklanabilir. Yavru köpekler bazen yapacak bir şey bulamadıkları zaman da etrafı kemirebilirler. Bunun da en önemli sebebi yeterince egzersiz yaptırılmıyor olmasıdır. Köpeğinize yeterli zihinsel ve fiziksel egzersizler yaptırdığınıza emin olun.

Sıkıntı haricinde endişelerden de kaynaklanabilir. Köpeğiniz yalnız bırakıldığında meydana gelen edişe, özellikle kapı ve pencereler etrafında, kazmaya eşlik ederek gerçekleşiyorsa ayrılma kaygısının işareti olabilir. Köpekler yalnız bırakılma konusunda oldukça streslidir ve yalnız kaldıklarında zamanlarını kaçmak, sizi bulmaya çalışmak gibi yollarla harcarlar. Ayrıca sık idrara çıkma ve dışkılama da yaparlar. Köpeklerin cezalandırılmaları da endişelenmelerine ve kemirme eylemlerinin artmasına sebep olabilir. Bunun yerine duyarsızlaştırma programı üzerinde çalışarak yalnız bırakmaya çalışın.

Uygunsuz kemirmeler sadece eşyalara değil yavru köpeğinize de zarar verebilir. Elektrik kablolarının çiğnenmesi şoklara ve elektrik çarpması sonucu ölümlere sebep olabilir. Zehirli şeyleri kemirmek de pek çok yavru köpeğin ölümleriyle sonuçlanmıştır. Ortalıkta bırakılan ya da düşürülen bozuk paralar ve çoraplar ameliyat gerektiren ciddi tıkanmalara sebep olabilir.

Kalorisi kısıtlı bir diyete sahip olan köpekler de ek beslenme kaynakları bulabilmek için nesneleri kemirebilirler. Köpekler genellikle bu tür kemirmeleri yiyecekle ilgili veya yiyecek gibi kokan nesnelere yönlenerek yaparlar. Tüm bu sebepler nedeniyle kemirmenin olabileceğini unutmayarak yavru köpeğinize ceza vermemeli ve şiddet uygulamamalısınız.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.