Yavru Köpeklere Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Evinize yavru bir köpek almayı bile düşündüğünüzde şüphesiz ki aklınıza takılacak ilk sorulardan biri olur tuvalet eğitimi verip veremeyeceğiniz. Aslında yavru köpek eve geldiği andan itibaren tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Sizin belirlediğiniz ev içerisindeki bil bölge ya da bahçe, balkon gibi dış bir alan da olabilir. Bu eğitim düşünüldüğü kadar zor bir eğitim değildir. Tek yapmanız gereken şey, köpeğinizi eğitim sürecindeyken kontrol altında tutmanız ve sabırlı olmanızdır.

Köpekler yemeklerini yedikten kısa bir süre sonra bağırsaklarında baskı oluşur ve tuvalet yapma gereksinimi duyarlar. Bu bilgi sizin işinizi kolaylaştıracaktır çünkü köpeğinizin en azından daha çok hangi zamanlarda tuvalet gereksinimi duyduğunu biliyor olacaksınız. Yapmanız gereken şey, belli sıklıklarda ve düzenli vakit dilimlerinde ona yavru köpek maması vermek ve belirlediğiniz bu periyotların dışında kesinlikle mama vermeyerek tuvalet gereksinimlerini kontrol altına almaktır. Mama verdiğiniz saatler dışında köpek mama ve su kabını hayvanın önünde bulundurmamanız gerekmektedir.

Eğitim süresinde köpeğinizle sadece bir kişinin ilgilenmesi doğrudur. Çünkü yavru köpekler yalnızca yemek yedikten ya da sularını içtikten sonra tuvalet gereksinimi duymazlar. Uyandıktan hemen sonra, eğlenceli bir oyun esnasında bile tuvaletini yapmak isteyebilirler. Tuvalet ihtiyaçlarını size belli etmek için yerleri koklayarak, telaşlı bir biçimde daireler çizerek ya da oyunun ortasında birden durgunlaşarak belirtir. Böyle anlarda hazırlıklı olmalı ve yavrunun tuvalet ihtiyacını gidermek istediğini anlamalısınız. Eğitim süresinde, köpeğinizin yemek saati dışında başka bir yiyecek vermediğinizden emin olun. Alacağı her ek besin köpeğinizin sindirim sistemini çalıştırarak beklenmedik zamanlarda tuvalet yapma ihtiyacını getirerek eğitiminin süresini ve başarısını uzatacaktır.

Yavru köpek, tuvalet ihtiyacı geldiğinde hiç düşünmeden bulunduğu yerin neresi olduğunu umursamayarak ihtiyacını giderecektir. Bu da evde hoş olmayan kötü bir koku oluşmasına neden olacaktır. Eğitime başlamadan önce ya da eğitim sırasında yavru köpeğiniz ev içinde bir yere beklenmedik şekilde tuvaletini yaparsa o bölgeyi mutlak suretle yeterli hijyen sağlanacak şekilde temizlemelisiniz. İyice temizlenmeyen bölge köpeğinizin daha sonraki tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için uğrak bölgesi haline gelir.

Yavru köpeğinizin tuvaletini yapmasını istediğiniz alanı seçmelisiniz. Bu alan, sizin köpeğinizi sürekli takip edebileceğiniz ve tabi ki onun da kolayca ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Seçtiğiniz alanı gazete kâğıtları ya da alıştırma pedleriyle kaplayın. İlk başlarda alanı geniş tutmak faydalı olacaktır. Köpeğinizin tuvalet gereksinimi duyduğu durumlarda hayvan bu mekâna getirilmeli ve tuvaletini yapana kadar bu alanda tutulmalıdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.