Yeni Doğmuş Kedi Bakımı

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Yeni doğmuş kedi bakımı o kedinin daha kaliteli bir yaşam geçirmesi ve sağlıklı olabilmesi için oldukça önemlidir. Her canlıda olduğu gibi kediler de yeni doğduğunda kendi başlarının çaresine bakamazlar ve yardıma muhtaçtırlar. Özellikle annesi olmayan ya da sahiplenmiş kedilerin bakımı yapılırken daha çok dikkat etmek gerekir. 

Yeni Doğmuş Kedi Beslenmesi

Yeni doğmuş kedi bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri beslenmedir. Yeni doğmuş kediler neredeyse 4- 5 haftalık olana kadar sadece anne sütüyle beslenir. Anne sütünün içerisinde bir kedi için gerekli olan tüm protein, vitamin ve mineral kaynakları bulunmaktadır. Annesi olmayan bir kediyi beslemek için anne sütüyle muadil olabilecek bir besinle beslemek gerekir. Akla gelen ilk süt inek sütü olsa da inek sütü yeni doğan kedilerde hem ishale neden olur hem de onlar için yeterince besleyici değildir. 

Bu sebeple anne sütüne yakın besin içeriklerine sahip bir süt tozu edinmek gerekir. Yeni doğan bir bebeğin herhangi bir sorunu olup olmadığını tespit edebilmek için veteriner hekime götürmek gerekir. Buradan hekim tüm tetkikleri yaptıktan sonra eğer herhangi bir sorun yoksa yine hekimin önereceği süt tozu ile bebeği beslemek gerekir. Eğer süt tozu bulunamadıysa yavru kedilere verilebilecek en ideal süt keçi sütüdür. Yavru kediler henüz kaptan mama yemeğe alışkın olmadıkları için biberon ile beslenmelidir. Süt biberonun içerisine konularak kediye verilebilir. Yeni doğmuş bir bebeğin ilk haftalarında daha sık beslenmelidir. Büyümeye başladıkça gün içerisinde 3- 4 defa beslemek yeterli olacaktır. 4- 5 haftalıktan daha büyük olan yavru kediler ise yavru kedi mamasına geçmeye başlamalıdır.

Yeni Doğmuş Kedide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni doğmuş kedi bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri dışkı ve idrar yaptırmadır. Yavru kedilere dışkı yaptırabilmek için arka bölgelerini bir ıslak mendil yardımıyla uyarmak gerekir. Aynı zamanda dışkılamayı desteklemek için bebeğin karın bölgesine masaj yapmak gerekir. Yeni doğmuş kedilerin kulak bakımı çok önemlidir. Kulak akıntısı görülmemesi için haftada 1 kere kulak içleri temizlenmelidir. Eğer kulak sürekli olarak kirleniyorsa ve akıntı oluyorsa veteriner hekime götürmek gerekir. Yeni doğan bir kediyi ilk 1 hafta alkolsüz ıslak mendil yardımıyla temizlemek gerekir. Doğumundan 1 hafta geçtikten sonra da yıkanabilir. 

Eğer vücudunda pire gibi parazitler görülürse veteriner hekime başvurarak pire tarağı ya da pire ilacı edinmek gerekir. Yeni doğmuş olan kedilerin büyüme ve gelişmesi için düzenli olarak uyumaları gerekir. Uyanık olduğu dönemlerde de yüksek yerlerde bırakmamaya özen gösterilmelidir. Özellikle masa, sandalye gibi yüksek yerlerden düşerek bir yerlerine zarar verebilirler. Yeni doğan bebeklerin vücut ısılarının da ideal aralıkta tutulması gerekir. Bir termometre yardımıyla kulaktan ölçerek 37- 39 arasında olmasına özen gösterilmelidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir