Yeni Kedi Sahiplenenlere Öneriler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Evinize yeni bir evcil hayvan getirirken hazırlıklı olmanız gerekir. Kediler özellikle yeni çevrelere duyarlıdır ve bazıları günlerce hatta haftalarca yatağın ya da bir koltuğun altında saklanabilirler. Yeni bir eve gelen kediler gergin hissederler. Keşfedilmemiş her şey onun için korkutucu olabilir. Bunun için kedinize bir alan sağlayabilirsiniz. Evinizdeki banyo ya da çamaşır odası gibi kapalı bir bölümü kedinize ayırarak ona kendi alanı olarak hissettirecek bir bölge yaratabilirsiniz. Odaya yiyecek, temiz su, tuvaletini yapabileceği kum kabını ve rahat edebileceği bir yatak gibi ihtiyaçlarını koyarak uzun süre rahatsız edilmeden kalabileceği alanı oluşturun. Eğer yeni sahiplenilen kedi evinize kedi taşıyıcı kutularda geldiyse onu da odaya yerleştirerek ona da kendi küçük sığınağını oluşturma şansını sağlayabilirsiniz. Boş zamanlarınızda kedinizin bulunduğu odada oturarak onu zorlamadan sakince biraz zaman geçirebilirsiniz. Elinizde ödül maması bulunması sizi daha kolay keşfetmesine yardımcı olabilir.

Kedi sahiplenmek hele de yavru kedi sahiplenmek çok eğlencelidir fakat koltuklarınıza ve sandalyelerinize de çok değer veriyorsanız ona mutlaka bir kedi tırmalama tahtası alın. Tahtayı tırmalamayı reddetmesi ihtimaline karşı tahtanın üzerine ilgisini çekecek ipli ve tüylü oyuncaklar bağlayabilirsiniz. Ayrıca tırnaklarını düzgün şekilde kesmeyi öğrenmek için de yardım alın. Fazla derinden kesmeniz kanamalara sebep olur.

Tırmanma ve keşfetme potansiyeli olan meraklı bir kedi sahipleniyorsanız bir süre sonra onu mutfak dolaplarının ya da televizyon ünitesinin tepelerinde görürseniz şaşırmamanız gerekir. Bu nedenle bu tarz yüksek alanları hasar görebilecek ya da düşebilecek eşyalardan arındırmaya çalışın. Kediler araştırmayı sevdiklerinden üzerine çıkarak odadaki herkesi aynı anda görebileceği yüksek evler alabilir ya da onun için özel merdiven şeklinde raflar tasarlayabilirsiniz. Ayrıca kedinize zarar verebilecek olan temizlik malzemeleri, ilaçlar, zehirli bitkiler gibi şeyleri de uzaklaştırmanız gerekecektir.

Evinizde yaşayan başka insanlar varsa yeni evcil hayvanınızla ilgili temel kuralları, o daha gelmeden konuşarak gözden geçirin. Örneğin kedi sahiplenmek hakkında edindiğiniz bilgileri paylaşabilirsiniz. Camların ve balkonların kontrol altında tutulması, yiyeceklerin ve atıştırmalıkların ortalıkta kalmaması, özellikle kum kabı bir oda içerisinde kalacaksa o odanın kapısının açık bırakılması gibi kurallar koyabilirsiniz.

Eve gelmeden önce yeni sahiplendiğiniz kedinizin sağlık kontrollerini yaptırmanızda fayda olduğu gibi evde ilk hafta çok saklandıysa ve az yemek yediğini düşünüyorsanız 1 haftanın sonunda tekrar bir veteriner kontrolüne götürebilirsiniz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.