Yeni Köpek Sahiplenenlere Öneriler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpek sahiplenmek aslında en doğru tabirle “köpek evlat edinmek” olabilir. Bu hayalinizi gerçekleştirmeden önce ortam şartlarınızın bir köpek beslemeye uygun olup olmadığını gözden geçirmeniz, eğer bir sitede ya da apartmanda yaşıyorsanız köpek beslemekle ilgili herhangi bir yasak olup olmadığını öğrenmeniz, kiracıysanız ev sahibinizin bu konudaki fikrini almanız gerekir. Köpeğinizi yaşatacağınız mekânın ısınmasından maddi durumunuza, yapacağınız iş veya tatil seyahatlerinden sabrınıza kadar pek çok konuyu tekrar tekrar gözden geçirmelisiniz.

Her köpek her aileye ve her ortama uygun olmayabilir. Yaşam durumunuza ve tarzınıza uygun bir köpek seçmelisiniz. Hangi boyut, hangi yaş ve enerji düzeyi size daha uygun olduğuna bakmalısınız.

Köpek sahiplenirken asla bir hevesle heyecana kapılmayın ya da karşılaştığınız bir cins köpeğe ilk görüşte âşık olarak istemeyin. Araştırmanızı yaparak o cinsin benimsediğiniz ya da benimsemediğiniz özelliklerini dikkatli bir şekilde değerlendirin.

Köpeğinizin, yaklaşık 15 yıl kadar hayatınızın tüm bölümlerinde yanınızda olacağına taahhüt verebilmeniz gerekir. Seyahatler, taşınma durumu, sosyal yaşamınız, başka bir evcil hayvan evlat edinme, çocuk sahibi olmanız, sizin ya da aile bireylerinden birinin hatta köpeğinizin çeşitli hastalıkları gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Her ne olursa olsun yanınızdan ayırmayacağınıza söz vermeniz gerekir.

Çocuklarınız için bir köpek evlat ediniyorsanız sorumluluğun size ait olacağını unutmayın. Çocuklar, doğası gereği, bir zamanlar yeni ve heyecan verici olan şeylerden sık sık bıkmaktadırlar ve bu durum onların evcil hayvanlarını da içerir. Size her türlü ihtiyacıyla ilgileneceğine ne kadar söz verirse versin köpek bakımı öncelikle bir yetişkinin işidir.

Artık tüm bunlara rağmen köpek sahiplenmekte kararlıysanız köpeğinizin güvenliğini sağlamak, kaçmasını önlemek için bahçenizde ve çitlerinizde ya da balkon ve pencerelerinizde gerekli değişiklikleri yapın. Kendi güvenliğiniz için de evdeki akvaryum, lambader gibi kolay devrilebilecek ve kırılabilecek eşyaları da güvene almayı ihmal etmeyin. Yeterli egzersizlerini yapabileceği ortam sağlayın ya da gezdirme planları yapın, oyun zamanı için köpeğinizin büyüklüğüne uygun oyuncaklar sağlayın. Kendisine ait bir yatağı, özellikle yavruysa ya da çiş eğitimi yoksa çiş pedini, mamasını, mama ve su kaplarını önceden hazırlayın.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.