2 Farklı Mama Karıştırılarak Verilebilir mi?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

2 farklı mama karıştırılarak verilebilir mi konusu sıklıkla yapılan bir durum olduğu için evcil hayvan sahipleri tarafından da merak edilir. Genelde 2 mamayı karıştıran kişiler köpek sahibi olur. Çünkü kediler özellikle sevmedikleri bir mama, sevdikleri mamayla karıştırıldığı zaman hemen anlayabilir. Bu nedenle mama yemeyi kesebilir. Fakat özellikle yavruluktan yetişkinliğe geçen kedilerde mecburen yaş mama ve kuru mama karıştırılarak verilir. Bu konuda kediler zaten zorluk çıkarmaz.

Evcil Hayvanlarda Karışık Beslenme

2 farklı mama karıştırılarak verilebilir mi konusuna bakıldığı zaman aslın verilen mamanın markasına ve içeriklerine göre bu durum değişiklik gösterir. Yani mamalar kendi aralarında çok ayrılır. Cins evcil hayvan maması, normal evcil hayvan maması, yavrular için özel üretilen mama, yetişkinlere özel mama ve bunun gibi çok çeşitli mamalar bulunur. Örneğin yetişkin bir cins köpeğe yavru köpek maması ya da normal köpek maması ile kendi mamasını karıştırmak onun sağlığı açısından iyi olmayacaktır. Özellikle farklı markalara ait olan mamaların da karıştırılması evcil hayvanlar için sağlıksız bir durum olacaktır. Pek çok uzman evcil hayvanların mamalarıyla, insanların yediği besinlerin de karıştırılmaması gerektiğini söyler. Farklı ürünler karıştırmak mamada çeşitli dengesizliklere yol açar. Yaşlı, yetişkin, yavru dönemleri için mamalar kesinlikle birbiriyle karıştırılmamalıdır. Kediler ya da köpekler yavruluktan yetişkinliğe geçerken yetişkin mamalarına alışabilmesi için bu durum yapılması gerekir. Fakat ortada böyle bir durum yokken iki mamayı birleştirmek önerilmez. 

Evcil hayvanların maması tamamen onların yaşam tarzına uygun olarak formüle edilir. Bu durumu dikkate almadan farklı mamalar ile karıştırmak köpeğin kilo olmasına, vitamin ve mineral eksikliği ya da fazlalığı gibi sorunlarla karşılaşmasına neden olur. Bu da aslında oldukça olumsuz bir durumdur. Yaş mama ve kuru mama karışımı belli durumlar nedeniyle sağlık sorunu yaşayan evcil hayvanlara verilebilir. Bu durumda veteriner hekim ile görüşmek en sağlıklısı olacaktır.

Evcil Hayvanlara Doğru Miktarda Mama Vermek

2 farklı mama karıştırılarak verilebilir mi konusu çok desteklenmeyen bir durum olmasıyla birlikte sağlık sorunları ya da evcil hayvanın mamasını sevmeme gibi durumlarında 2 farklı mamanın karıştırılma zorunluluğu olabilir. Bu gibi durumlarda ise doğru miktarda mamalar ile karıştırmak gerekir. Yaş ve kuru mamaların hem besin içerikleri hem de doyuruculukları eşit değildir. Evcil hayvana aynı besin miktarı ve enerji düzeyini sağlayabilmek için yaş mamanın 3,5 katı kadar kuru mama eklemek gerekir. Küçük porsiyonlarda mama tüketildiği zaman özellikler köpekler doymadığını hisseder ve sahibinden yeniden mama almak için sürekli havlar. Sürekli olarak karıştırılan mamanın verilmesi de bir süre sonra köpeğin çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına neden olur. Bu iki mama türünün karışımı sürekli olarak tüketilmemelidir. Veteriner hekime danışarak nasıl bir yol izlenmesi gerekir. 

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir