Barf Beslenme Nedir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Barf beslenme nedir sorusunun yanıtı aslında çiğ beslenmedir. Yani bu diyet modelinde kediler ve köpekler beslenmelerinde çiğ et, yenilebilir kemik, hayvan iç organları ya da meyve ve sebzeler gibi besinleri kullanılır. Bu beslenme türü bazı durumlarda tartışma yaratsa da son zamanlarda popülaritesi artmış durumdadır. Çiğ beslenen hayvanların daha sağlıklı dişlere, daha yüksek enerjiye ve daha sağlıklı tüylere sahip olacakları inancıyla Barf beslenme ortaya çıkarılmıştır. Bu konunun hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır.

Barf Beslenmenin Avantajları

Barf beslenme nedir sorusunun cevabının daha iyi anlaşılması adına avantajlarının incelenmesi gerekir. Bir beslenme türünde tüketilen besinlerin taze olması vücudun sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Aynı zamanda tazelik olası hastalıklara karşı daha vücudun direncini oldukça artırır. Çiğ besinlerin de pişmiş olan besinlere göre çok daha taze olmasından dolayı çiğ beslenen hayvanların daha sağlıklı olabileceği göz önünde bulundurulmaktadır. Yapılan araştırmalarda çiğ beslenme diş ve diş eti hastalıklarına, sindirim sistemi hastalıklarına, cilt hastalıklarına ve alerjilere karşı koruyucu nitelik taşımaktadır. Bununla birlikte çiğ beslenme cilt sağlığını da oldukça iyileştirir. Kedi ve köpeklerin enerji seviyesini olduğundan daha yukarı çıkarır. Aynı zamanda sağlıklı bir kilonun korunabilmesi için de barf diyeti uygulanabilir. Almanya gibi pek çok Avrupa ülkesi barf diyetini köpeklerine ve kedilerine uygular. Pek çok veteriner hekim tarafından da önerilen bir diyet türüdür.

Barf Beslenmenin Dezavantajları

Barf beslenme nedir konusunda hayvan severler aslında 2’ye bölünmüş durumdadır. Çünkü bu diyettin kedi ve köpeklere iyi gelebilmesinin yanında dezavantajlarının da çok olması akıllarda soru işareti taşır. Barf diyetinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Barf diyetinde çiğ kemikler ve etler bulunur. Dünya genelinde pek çok veteriner hekim özellikle köpeklere kemik verilmesini önermez. Çünkü kemik parçaları sindirim sisteminde delinmelere bir tıkanmalara yol açabilir. Bu durum ise bir süre sonra enfeksiyona dönerek köpeklerin büyük sindirim hastalıklarıyla karşılaşmasına sebep olur. Aynı zamanda kemik parçaları yüzünden yemek borusunda da yırtılmalar meydana gelebilir. Bununla birlikte çiğ gıdalar sebebiyle pek çok evcil hayvanın vücuduna mikroorganizma girebilir. 

Bu bakteriler ve parazitler çiğ etlerden çok kolay bir şekilde vücuda girmektedir. Aynı zamanda etlerin temin edildiği kaynaklar, tazelikleri, saklandıkları koşullar gibi pek çok durum da göz önünde bulundurulmalıdır. Barf diyeti içerisinde sadece çiğ besinler yoktur. Pişmiş besinler ile çiğ besinler arasındaki dengeyi doğru bir şekilde oluşturmak önemlidir. Bu besinlerin yanlış tüketimi ya da üzerinde zararlı bakterilerin bulunması kedilerde ve köpeklerde çeşitli sağlık sorunlarını oluşturacaktır. Bununla birlikte barf diyeti evcil hayvan sahiplerini de zorlayabilir. Bu diyette dikkatli olmak gerektiği için denge sağlanmadığı zaman ve herhangi bir hastalık oluştuğu zaman evcil hayvan sahipleri sorunu tamamen kendisine bulabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir