Barf Beslenmenin Avantajları ve Dezavantajları

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Barf beslenmenin avantajları ve dezavantajları tartışılan bir konu olduğu için hayvan severler de bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ister. Barf diyeti kediler ve köpeklere uygulana bilen bir diyet türüdür. Bu diyet modelinde kedi ve köpekler besinleri çiğ olarak tüketir. Yani hayvan iç organları, kemik, et gibi besinler tamamen çiğdir. Aynı zamanda meyve ve sebzeler de çiğ olarak tüketilir. Bu beslenme türü hayvan severler arasında pek çok tartışmaya yol açmıştır. Çünkü bu beslenme türünün hem avantajları hem de dezavantajları mevcuttur. Barf diyetiyle beslenen bir hayvanın diş ve ağız sağlığı iyileşebilirken, sindirim sisteminde çeşitli sorunlarla karşılaşabilir.

Barf Beslenmenin Avantajları

Barf beslenmenin avantajları ve dezavantajları konusunda ilk olarak avantajlara bakılmalıdır. Avantajlarının görülebilmesi için tüketilen besinlerin taze olmasından emin olmak gerekir. Çünkü taze ve çiğ besinler vücudun sağlığının korunabilmesi adına oldukça önemlidir. Tazelik ciltte dinçliği getirdiği için çiğ besinlerle beslenmenin daha iyi olduğu savunulur. Çiğ besinler pişmiş besinlere göre çok daha taze olmasından dolayı hayvanların vücut sağlığını büyük anlamda korur. Yapılan pek çok araştırmada çiğ besinlerin sindirim sistemi hastalıklarına, diş ve diş eti hastalıklarına, alerjilere ve cilt hastalıklarına karşı oldukça fazla koruyucu nitelik taşıdığına rastlanmıştır. 

Aynı zamanda çiğ beslenme hayvanların cilt sağlığını da büyük oranda korur. Çiğ besinler kedi ve köpeklerin normal enerji seviyesini daha fazla artırır. Bu da özellikle kedilerde obezitenin önüne geçen avantajlı bir durumdur. Kilonun korunabilmesi için de barf diyeti uygulanabilir. Almanya başta olmak üzere şu an pek çok Avrupa ülkesinde barf diyeti uygulanmaktadır. Barf diyet türü veteriner hekimler arasında da çok fazla önerilen bir diyet türü olduğu için kullanılmaktadır. 

Barf Beslenmenin Dezavantajları

Barf beslenmenin avantajları ve dezavantajları bakılırken dezavantajlarının da çok olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Çiğ beslenmenin kedilere ya da köpeklere iyi gelip gelmeyeceği hayvan severler tarafından tartışılmaktadır. Dezavantajlarının çok olması nedeniyle bazı hayvan severler tarafından kesinlikle desteklenmeyen bir diyet türüdür. Barf diyeti içerisinde sıklıkla çiğ etler ve çiğ kemikler bulunur. Dünyanın pek çok bölgesinde veterinerler özellikle köpeklerin çiğ et ya da kemik tüketmemesini önerir. Çünkü çiğ kemik ve etin içerisinde ayrılamayan kemikler sindirim sistemine girdiği zaman tıkanmaya ya da delinmeye neden olabilir. Bu da uzun süreli olarak sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebebiyet verir. 

Özellikle sindirim sisteminde bunun yüzünden enfeksiyon kapılırsa, tedavi edilmediği sürece ölüme bile yol açabilir. Aynı zamanda köpekler büyük kemik parçalarını tamamen yutamayacağı için dişleriyle ufalamaya çalışır. Bu ufalama sırasında keskin olan kemik parçaları hem ağız içine hem de yemek borusuna yırtarak zarar verebilir. Aynı zamanda çiğ et ve kemiklerin içerisinde çeşitli mikroorganizmalar bulunur. Bu mikroorganizmalar parazit ve bakterileri oluşturur. Bu gibi maddelerin vücuda alınması da başta sindirim sistemi hastalığı olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olur. Bu nedenle aslında barf diyetinde besinlerin temiz ve iyi koşullarda saklandığında, taze olduğuna emin olmak gerekir. Aynı zamanda bazı pişmiş besinlerin içerisinde yer alan besin öğelerine de kedi ve köpeklerin ihtiyacı vardır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.