British Shorthair Irkı ve Özellikleri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

British shorthair ırkı ve özellikleri cins bir kedi sahiplenmek isteyen kişilerin merak ettikleri konular arasında yer alır. Şu an Türkiye’de en çok sahiplenen ırk olarak bilinen British shorthair cinsi bir İngiliz kedisidir. Kehribar ve bakır renkli gözleri, koyu gri türleriyle herkesi etkileyen bir kedi olarak da bilinir. Yüz hatları sayesinde sürekli olarak gülümser ve mutlu bir görüntüye sahiptir. Kafaları yuvarlak, kulakları ise kısadır. Bu kedilerin gözleri iti ve burnu da yayvan görünür.

British Shorthair Cinsi Özellikleri

British shorthair ırkı ve özellikleri bakılacak olursa ilk olarak 15 ila 20 sene aralığında yaşadıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Bakımına göre, hastalıklarına göre ve kullandıkları mamaya göre bu kedilerin ömürleri belirlenir. Yetişkin Britishler 5- 10 kilo arasında olabilir. Bu kediler obeziyete yatkın bir ırktır. Bu nedenle 10 kilonun üzerine çıktıkları zaman acilen diyete girmeleri gerekir. Tüyleri kısa ve çok sıktır. Kısa oldukları için birbirine karışmayan ve düğümlenmeyen tüy yapısına da sahiptir. Beyaz, mavi, lavanta ve gri tüy renkleri oldukça popülerdir. Kafası ve kulakları birbirine uyumludur. Gözleri genelde altın ve bakır renklidir. Bu kedilerin patileri yuvarlak, kafalarının arkası da düzdür. Burnu ve çenesi oldukça gelişmiş bir ırktır. Kuyruğunda bulunan tüyleri de sık ve kısa olduğu için adeta oyuncak peluşu andıran bir kuyruk yapısına sahiptir. 

Bu kediler genel olarak sevilmekten ve kucağa alınmaktan hoşlanmazlar. Bunun en büyük nedeni de sıcağa tahammül edememeleridir. Özellikle yaz aylarında temastan kaçınırlar. Sadece kendileri sevilmek isterse kucağa alınmayı kabul ederler. Bu da genelde uyku sırasında olur. British shorthair cinsinin en çok bilinen özelliği de sessiz olmasıdır. Genelde ses çıkarmadan otururlar. Kendilerini tehlikede hissettikleri zaman miyavlarlar. Bu kediler hiç saldırgan değildir. İnsanlara karşı ısırma ya da tırmalama gibi durumları da çok nadir karşılaşılır. Genelde yabancı birini ilk defa görüyorsa ya da ona karşı iyi duygular beslemesiyse tırmalamak isteyebilir. Bunun dışında oldukça sevecen ve dost canlısı davrandır. Bu kedilerin arası küçük çocuklarla çok iyidir. Fakat yabancı insanları ya da ilk defa gördüğü hayvanlarla iyi anlaşamayabilir. Sokağa çıkmaktan hoşlanmayan bu kediler tamamen ev kedidir. Bu kedi cinsi bazı durumlarda depresyona da girebilir. 

British Shorthair Cinsi Bakımı

British shorthair ırkı ve özellikleri detaylı bir şekilde incelendikten sonra bu ırkın bakımı da göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü bu ırkta genetik olan bazı hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıkların seyrinin yavaşlatılması için ve kedinin hastalık yüzünden az acı görmesi için düzenli olarak yatkın hastalıklarının kontrolü yapılmalıdır. Bu kontrollere göre herhangi bir hastalık görüldüyse tedavisi ve bakımı da veteriner hekimin önerilerine göre yapılmalıdır. 

British shorthair cinsi tüy dökmeye meyilli bir ırktır. Özellikle mevsim geçişlerinde çok fazla tüy dökebilir. Bu nedenle haftada 2 defa tüylerinin taranması ve tüy dökmesinin önünde geçebilmek için kaliteli bir mama kullanılması önemlidir. Çok sıcak havalarda veteriner hekime danışarak tüyleri de biraz kısaltılabilir. Çok fazla kilo almaya meyilli oldukları için aşırı yemek yemesinin önüne geçilmeli ve egzersiz yapmaya teşvik edilmelidir. 

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.