En Az Tüy Döken Kedi Cinsleri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

En az tüy döken kedi cinsleri genelde kedi tüyüne alerjisi olan kişilerin evinde beslemek için tercih ettiği cinslerdir. Kedi tüyü alerjisi yüzünden pek çok kişi evine kedi alamamaktadır. Sadece alerji olarak da değil temizlik konusunda hassas olan kişiler de tüylerin dökülmesinden rahatsız oldukları için az tüy döken kedileri araştırmaya başlamıştır.

Bengal

Bu cinsin tüy yapısı vahşi kedi türü akrabalarına benzer şekildedir. Leopar gibi tüy yapısına sahip olan bu kediler oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda diğer kedilere kıyasla tüyleri çok az dökülür. Tüy dökme huyu çok az olduğu için tüy bakımı da aynı oranda yüksektir.

Bombay

Bu cins halk arasında evcil panter olarak isimlendirilmiştir. Kısa, siyah ve az dökülen tüyleri bu ırkın en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda zeki bir cins olduğu için tasma eğitimi de alabilirler. Bu kediler eşya getirmeyi de öğrenir. Meraklı ve oyuncu olan bu kediler insanlarla da oldukça iyi anlaşır.

Cornish Rex

Cornish rex cinsi iki farklı tüy tabakasından oluşan bir kürke sahiptir. Bu cinsin tüylerinin tek katmanı kıvırcık ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Tüyleri çok az döküldüğü için alerjik bünyeye sahip olan insanların en çok tercih edebileceği kedi cinsleri arasında yer alır. Tüylerinin kıvırcık olması birbirine karışmasına yol açar. Bu nedenle haftada 1- 2 kez taramak gerekir. Fakat taransa bile tüyleri çok dökülmediği için oldukça tercih dilen bir cinstir.

Exotic Shorthair

En az tüy döken kedi cinsleri araştırılırken, en göze çarpan kedi türlerinden biri de exotic shorthair türüdür. Çünkü kedilerin tüyü oldukça uzundur. Bir kedinin tüyü ne kadar uzunsa o kadar dökülür algısı bu kedilerde tam tersi olarak çalışır. Hatta neredeyse hiç tüy dökmeyen bu kediler genel olarak titiz kişiler için oldukça uygundur. Bu kediler kendi hallerinde ve sakin bir yapıya sahiptirler. Sevecen, oyuncu, iyi huylu olarak bilinirler. Çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. Kalabalık aileler için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Sibirya

Sibirya cinsi kedilerin de en şaşırtıcı özelliklerinden biri tüylerini dökmemeleridir. Çünkü bu kedilerin de oldukça yoğun ve uzun tüyleri vardır. Fakat pek çok kediye göre kıyaslanırlarsa daha hipoalerjeniktirler. Bununla birlikte çok az tüy dökerler. Tüy sorunları olmadığı için haftada 1 kere tüylerinin fırçalanması yeterli olacaktır.

Sphynx

Bu cinsin tüyleri görülmeyecek kadar azdır. Bu nedenle de tüyleri çok az dökülür. Fakat bu kediler diğerlerine göre çok da hipoalerjenik değildir. Tüyleri olmadığı için bu durum mantıksız gelebilir. Fakat bu kedilerin tükürükleri alerjeniktir. Tüyleri hiç olmadığı için tüy bakımına da ihtiyaç duymazlar.

Siyam

Tüy dökmeyen kedilerden bir diğeri de siyam kedisidir. Tüyleri hem kısa hem de çok az dökülür. Alerjisi olanlar için iyi bir yol arkadaşı olacaktır.

Russian Blue

En az tüy döken kedi cinsleri arasında son olarak russian blue cinsi vardır. Tüy dökme sorunları genel olarak mevsimseldir. Yılda 2- 3 hafta tüy dökerler. Bunun dışında tüyleri düzenli bir şekilde taranırsa eğer oldukça az tüy dökerler.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.