Evcil Hayvanlar İçin Aşılamanın Önemi

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Aşılar, koruyucu bağışıklık tepkilerini tetiklemek ve bağışıklık sistemini hastalığa neden olan ajanlardan gelecek enfeksiyonlarla savaşmak için hazırlamak için tasarlanmış ürünlerdir. Aşılar, bağışıklık sisteminin vücuda giren hastalığa neden olan organizmaları tanımlayan ve yok eden antikor üretimini uyarır. Aşılar şiddeti azaltabilecek veya bazı hastalıkları tamamen önleyebilecek bir veya birkaç hastalığa karşı bağışıklık sağlar. Uzmanlar, aşıları geçen yüzyılda yaygın şekilde kullanmanın milyonlarca hayvanda ölüm ve hastalıkları önlediğini kabul ediyorlar. Aşılar, evcil hayvanınızı bulaşıcı ve ölümcül hastalıklardan korur ve evcil hayvanınızın genel yaşam kalitesini iyileştirir.

Çoğu evcil hayvan için aşılama gelecekteki hastalıkları önlemede etkilidir ve aşılanan bir evcil hayvanın nadiren hastalıkla savaşmak için yetersiz bir bağışıklığı olur. Korumadaki boşluk olasılığını azaltmak için veteriner hekiminiz tarafından verilen aşı programını takip etmek önemlidir.

Her türlü tıbbi tedavi, aşılar da dâhil olmak üzere ilişkili risklere sahiptir, ancak risk evcil hayvanınızı, ailenizi ve toplumunuzu potansiyel ölümcül hastalıklardan korumanın yararlarına karşı tartılmalıdır. Evcil hayvanların çoğunluğu aşılara iyi yanıt verir. Aşıya verilen en yaygın yan etkiler hafif ve kısa sürelidir. Ciddi tepkiler nadirdir.

Çok genç hayvanlar, bulaşıcı hastalıklara karşı oldukça hassastır, çünkü bağışıklık sistemi henüz tam olarak olgun değildir. Annelerinin sütündeki antikorlarla koruma alırlar, ancak koruma uzun ömürlü değildir ve süt antikorları azaldıkça ve bağışıklık sistemi hala olgunlaştıkça korunma boşlukları olabilir. Birçok durumda, ilk aşı dozu, hayvanın bağışıklık sistemini virüse veya bakterilere karşı prime etmeye yardımcı olurken, sonraki dozlar, bir hayvanı hastalıklardan korumak için gereken önemli antikorları üretmek için bağışıklık sisteminin daha da uyarılmasına yardımcı olur.

Yaşamın ilk birkaç ayında hastalığa karşı en iyi korumayı sağlamak için, genellikle 3-4 hafta arayla bir dizi aşılama yapılır. Çoğu yavru ve yavru kedi için, serideki son aşılama yaklaşık 4 aylıkken yapılır; Bununla birlikte, veteriner hekiminiz bireysel hayvanların risk faktörlerine dayanarak takvimi değiştirebilir. Birçok aşı, birkaç yılda bir uygulandığında yeterli bağışıklık sağlarken, diğerleri evcil hayvanınızı sürekli olarak koruyacak kabul edilebilir bir bağışıklık seviyesini korumak için daha sık programlar gerektirir. Evcil hayvanınızın aşı planını oluştururken birçok faktör göz önünde bulundurulur. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın ömür boyu bulaşıcı hastalık korumasını sürdürmesine yardımcı olacak bir aşı programı ve önleyici sağlık hizmeti tasarlayacaktır.

Facebook Comments

2 Replies to “Evcil Hayvanlar İçin Aşılamanın Önemi”

  1. Merhabalar. İnstagram çekilişinize katıldım. Üyede oldum. Ama yorum yapamıyorum. Nasıl yapacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir