Kediler Tasma İle Gezdirilir Mi?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kediler biraz koşabilmesi ve açık havada dolaştırılabilmesi için eğitilebilirler. Buna alıştırmanın en kolay yolu ödül mamaları, sözlü övgüler ve baş sevme egzersizleriyle olur. Başlangıçta kedinizi tasmasız olarak serbest dolaşıma çıkartmak korkarak kaçmasına ya da başına bir kaza gelmesine sebep olabileceğinden tasma kullanmak daha doğrudur. Gezintiye çıkmak kedinizin harika mekânlara erişmesini, etrafı tanımasını ve egzersiz yapmasını sağlayacağı için önemlidir.

Kedinize sizinle birlikte yürümeyi öğretmek istiyorsanız, kediler için özel olarak tasarlanmış tasmalardan edinebilirsiniz. Önce evde alıştırmalar yapmanız faydalı olacaktır. Kedinizin tasmasına alıştığını anladığınızda onu etrafta potansiyel olarak korkutucu olabilecek ve dikkat dağıtıcı şeylerle karşılaşmayacağı sessiz bir yerde dışarıya alıştırmaya başlayabilirsiniz. Keşfe çıktığınızda çok küçük adımlar atarak alanınızı değiştirmeden önce bulunduğunuz alanda rahat olduğundan emin olun.

Fırsat verilen çoğu ev kedisi açık havada olmaktan zevk alır. Sürekli ev içerisinde yaşamak kediler için tamamen doğru değildir. Tırmanmak, avlanmak, keşfetmek gibi doğuştan gelen dürtülerini gezintilerle dengeleyebilir. Ancak dışarıda serbestçe dolaşması kabul edilemez derecede risklidir. Dış mekâna serbest erişimi olan kedilerin; zehirlere, yırtıcı hayvanlara, hız yapan trafiğe, virüslere ve diğer hastalıklara neden olan etkenlere maruz kalma olasılığı çok daha fazladır. İç mekân kedilerinin ise çevresel olarak zenginleşmeye ihtiyacı vardır ve ufkunu genişletebilmesi için gezintilere çıkması gerekir. Kedinizi tasmayla yürütmek dış mekânlara güvenli şekilde erişmesi için mümkün olabilecek en güzel yoldur.

Kediler için tasarlanmış tasmaların yanı sıra yürüyüş ceketleri de vardır. Tasma bağlantısı boynundan ziyade gövdesinin ortasına doğru kavrar. Bunlar kediniz için daha güvenli ve daha az streslidir. Yürüyüş seanslarınızı kediniz aç olduğunda yapın ve pek çok mola verin. Molalar sırasında ona ödül mamaları vererek, övgüler sarılmalar ve kısa masajlarla onu daha çok cesaretlendirebilirsiniz. Bir gün gittiği yerde rahat olduğunu düşünürken sonraki bir gün gittiğiniz yerde korktuğunu ya da huzursuz olduğunu hissederseniz tekrar önceki yere götürmeniz onu oldukça mutlu edecektir.

Olympus E-400 Digital Camera

Kedinizin tasmasını bir şeye bağlamamalı ve onu hiç yalnız bırakmamalısınız. Eğer bir şeyden korkarsa tasmasına dolaşabilir. Ayrıca başka bir hayvan ya da kişi tarafından tehdit edilirse kaçamayacağı için kedinizi tasmasıyla hiçbir zaman gözetimsiz olarak bırakmamalısınız.

Facebook Comments

3 Replies to “Kediler Tasma İle Gezdirilir Mi?”

    1. Bazı kediler tasma ile tanıştıkları zamanlarda bu durumu yadırgarlar. Dolayısı ile çıkartmaya çalışırlar. Dışarıya çıkmadan önce, evde bir süre tasma ile gezmesini, ısrarla takılı kalmasını sağlamak gerekiyor. Alıştıktan sonra dışarı çıkabilirsiniz.

  1. Kedimizi bir kaç kere dışarı çıkardık ama yanına hic kedi yaklaştırmıyor ve eve girmek istemiyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir