Kedilerde Hipotermi (Vücut Isısının Düşmesi)

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Hipotermi, kedilerde çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilen, vücut sıcaklığının normal sınırların altına düşmesi durumudur. Kediler için normal vücut sıcaklığı 38-39,5 °C arasında olmalıdır. Bu değer 37,5 °C’nin altına düştüğünde hipotermi durumundan söz edebiliriz. Bu durum bazı viral enfeksiyonlarda, çeşitli hastalıklarda, kedinin aşırı soğuk havaya maruz kalmasında ve ıslak halde soğuk ortamda bulunmasında görülebilir. Vücut sıcaklığı normal değerlerin altında düştükçe metabolizma yavaşlar, kalp atış hızı azalır ve vücuttaki birçok fizyoloji bu durumdan olumsuz etkilenir. Tedavi edilmediği takdirde ise kalıcı sağlık ve ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere sebebiyet verebilir.

Hipotermi Nasıl Anlaşılır?

Kedinizin vücut sıcaklığı düşmeye başladıkça bazı belirtilerde yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Öncelikli olarak gerekli ısıyı üretebilmek için titremeye başlayacaktır. Bu titreme giderek şiddetli bir hal alabilir. Özellikle uç organlar olarak nitelendirdiğimiz kulaklar, ayaklar, burun ucu gibi yerler ciddi anlamda soğuyacaktır. Bu alanlar ciddi manada soğuğunda sorun diğer doku ve organlara yayılmaya başlamaktadır. Kedinizin titremesi yavaş yavaş azalacak ve halsizlik görünümü ortaya çıkacaktır. Giderek uyuşuk hale gelen kediye müdahale edilmediğinde takdirde kalp atış hızı ve solunum hızı da azalacaktır. Tüm bunlarında sonucunda ise koma meydana gelecektir.

Bir kedi sahibi öncelikli olarak kedinin titremesinden bu durumu anlamalı, mümkünse vücut sıcaklığını ölçmelidir. Eğer vücut sıcaklığını ölçemiyorsa kulak, ayak gibi bölgelere bakarak bir tahminde bulunmalıdır ki bariz şekilde buradaki soğukluk hissedilir.

Hipotermi Durumunda Yapılması Gerekenler

Kediniz hipotermi durumu ile karşı karşıya kaldığında ilk müdahaleyi sizin yapmanız gerekebilir. Öncelikli olarak yapmanız gereken kediyi nispeten sıcak bir ortama taşımak olmalıdır. Eğer kediniz ıslaksa mutlaka kuru bir havlu ile kurulayın. Sonrasında sıcak bir havlu veya battaniye gibi malzemeye sarın. Bununla beraber çevresine sıcak su torbası ve sıcak su doldurulmuş güvenli şişeler koyabilirsiniz. Bu tarz ürünleri koyarken yakıcı olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Tüm bu saydığımız uygulamalar hipotermi durumlarında hayat kurtarıcıdır.

İlk müdahaleyi yaptıktan ve kedinizi biraz toparladıktan sonra en kısa sürede bir hayvan sağlığı merkezine götürmeniz doğru olacaktır. Bu esnada mümkünse vücut ısısını ara ara kontrol etmek gerekir.

Eğer kedinizin vücut ısısı çok düşük değerlere düşmemiş ise yukarıdaki uygulamaları yaptığınızda genellikle toparlayacaktır. Fakat altında şiddetli soğuğa maruz kalma, soğuk su ile ıslanmış ve sonrasında soğuk ortamda bulunmuş olma gibi durumlar yoksa altında yatan nedeni de bulmak gerekir.

Şiddetli hipotermi durumlarında veteriner hekimlerin farklı uygulamaları olacaktır. Sıcaklık ve nem kontrollü yoğun bakım küvetleri kedinizin toparlanmasına yardımcı olur. Bunun yanında ısıtılmış serumlar hipotermi tedavisinde oldukça etkilidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.