Kedilerde Tüy Dökülmesi Problemi Nasıl Çözülür?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Her kedi sahibi hayatlarının bir döneminde ciddi anlamda tüy dökülmesi problemi ile karşılaşmıştır veya karşılaşacaktır. İşte bu yazımızda sizlerle kedilerde tüy dökülmesi hakkında bildiklerimizi paylaşacağız!

Bütün canlılar gibi dönem dönem kediler de sebepsiz yere tüy dökebilir. Bu gayet normaldir. Fakat bazı durumlarda ise patolojik sebeplerden ötürü evimizin minik dostları tüy dökmeye başlar. Bu ise gayet can sıkıcı ve temizliği de zordur.

Taranmamış kedi

Kedilerde tüy dökülmesinin başında gelen en büyük sebep beslenme kaynağıdır. Özellikle ev yemekleri ile beslenen, kalitesiz gıdalar tüketen kedilerde tüy dökülmesi sıklıkla görülür. Her ne kadar bayıla bayıla yese de salam, sosis, peynir gibi insan tüketimi için sunulmuş gıdaları kedilerimize yedirmemek gerekmekte. Kedilerin beslenmesinde ekstra olarak kullandığınız bu ev yemekleri kedilerimizin tüy sağlığına zarar verdiği gibi, cilt rahatsızlıklarından tutun da iç organ yetmezliklerine kadar götürmektedir. Bu açıdan her kim ne sebeple söylerse söylesin, içeriği yeterince dengelenememiş, ağırlıklı olarak hayvansal protein içermeyen gıdaları kedilerin tüketimine sunmamamız gerekmektedir.

Omega 3 ve Omega 6 bileşenleri kedilerin tüy dökülmesi probleminde etkili bir çözüm olabilmektedir. Veteriner hekiminizin önereceği dozlarda kedilerinize balık yağı vererek bu omega 3 ve 6 eksikliklerini giderebilir ve tüy dökülmesi sorununu çözebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında yüksek protein ihtiva eden, yumurtalı ve tavuklu gibi kuru gıdalar da hem allerjilere hem de tüy dökülmelerine mahal olabilir. Bu açıdan sadece kuru gıda ile beslenen kedilerde bile mama içerikleri oldukça önem arz etmektedir.

Kedilerde tüy dökülmesinin bir diğer sebebi ise aşırı stres faktörlerinin bulunmasıdır. Stres faktörleri kedilerin böbrek üstü bezlerinden aşırı derecede hormon salınımına sebep olabilmekte, dolayısıyla da metabolizmalarını bozmaktadır. Hastalık durumlarında ciddi oranda artan tüy dökülmesi problemlerinin çözümü için öncelikli olarak kedilerinizin üzerindeki stres faktörlerini ortadan kaldırmanız şiddetle önerilmektedir.

Sadece kuru mamalar ile beslenen kedilerde bile bazen tüy dökülmeleri görülebilir. Bunun sebebi ise bu kuru mamaların kalitesiz ve yetersiz içeriklere sahip olmasıdır. Kilogram bazında karda olduğunuzu düşünürken kedinizin sağlığı ile zar atmaya gerek yok. Üstelik, kilogram fiyatı üzerinden hesap etmeniz aslında sizin için ekonomik olmayabilir. Çünkü kediler, kaliteli gıdalardan daha az tüketmeye meyillidir. Daha az tüketecekleri kaliteli kuru mamalar sayesinde aslında bir kilogramlık ucuz mamaya göre daha karlı ve daha uzun tüketim süreleri oluşturabilmektesiniz.

Tüy dökülmeleri yukarıda saydığım sebeplerin dışında tamamen doğal, mevsim geçişlerinde de görülebilir. Çünkü kediler kış aylarından yaz aylarına geçerken vücutlarını saran kalın ve sıkı tüy tabakalarını dökerek yaza hazırlık yaparlar ve ince tüyleri uzatırlar. Aynı şekilde yaz ayları bitiminden soğuk havalara doğru geçtiğimiz sonbahar döneminde ise kediler kalın yapılı tüylerinin çıkmasıyla yazlık tüylerine veda ederler.

Bu aşamada tüylerin dökülmesini engelleyemeyeceğiniz için, sıklıkla tarayarak onların tüylerinin etrafı batırmasını önleyebilirsiniz. Kısa veya uzun tüylü olması fark etmeksizin, günde 15 dakika taranmak bütün kedilerin tüy yapılarını güzelleştirecek ve parlatacaktır. Daha yumuşak ve ipeksi tüy yapısına sahip olmak için taramak kediler için oldukça önem arz eder.

Facebook Comments

2 Replies to “Kedilerde Tüy Dökülmesi Problemi Nasıl Çözülür?”

  1. Kedimizi her gün tarıyorum dediginiz gibi az dökülüyor ancak bahsettiğiniz kuru mama durumu ise şöyle
    Hem az yiyor hemde çok seçici iştahsız açıkçası acaba iştahı açılması icin ne yapmalıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.