Kedim Kuru Mama Yemiyor, Ne Yapabilirim?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi sahiplenenler veya yeni bir kedi almayı düşünenler son zamanlarda ‘kedim mama yemiyor’ ne yapmalıyım gibi soruların yanıtlarını araştırıyor. Öncelikle kedi mamalarında günlük mineral ve vitamin ihtiyacını karşılayan maddeler bulunduğu gibi genetik farklılıklarına uygun olarak üretilmektedir. Evine yeni bir yavru kedi alanlar da bu yüzden doğru mamayı seçmeli ve kedinin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamalıdır. Anne sütünden kesilmiş olan bir kediye yalnızca süt vermek onun beslenme ihtiyacını karşıladığınız anlamına gelmez. Bu gibi durumlarda yavru kedim kuru mama yemiyor ne yapmalıyım veya kedim mama yemiyor gibi sorunların ortaya çıkması son derece doğaldır.

Yavru Kedilerin Kuru Mama Yememesinin Nedenleri

Kuru mamayı yavru kedilere verdiğinizde hemen tüketim yapmadıklarını gözlemleyebilirsiniz. Bunun sebebi de minik dostunuzun dişlerinin henüz tam anlamıyla çıkmamasıdır. Dişleri çıkarana kadar anne sütüyle beslenebilen kedinin ilk fırsatta kuru mama yemesi beklenemez. Bu aşamada kediye kuru mama vermek yerine konserve mama sunabilirsiniz. Çünkü konserve mamalar daha sıvı formda üretilmekte ve kolayca sindirilebilmektedir. Mama satın alırken de kedinizin 1 yaşını doldurmadığından emin olmanız gerekiyor. Çünkü 1 yaşın altında olan kediler için yavru maması üretilmektedir.

Yetişkin Kedilerin Kuru Mama Yememesinin Nedenleri

Kedim kuru mama yemiyor şikayetlerine konu olan 1-7 yaş arasındaki kedilere yetişkin maması verilebilir. Ancak bu yaş aralığındaki yetişkin kediniz kuru mama yemiyorsa aşağıdaki durumlardan şüphe duyulabilir;

  • Satın aldığınız mamanın tarihi geçmiş olabilir.
  • Aldığınız mama, sevimli dostunuzun damak zevkine hitap etmeyebilir.

Kediler için mama çeşitleri çok fazladır. Kırmızı etli, balıklı ya da tavuklu olan bu mamaların içerisinde ekstra besleyici maddeler de yer alıyor. Markalara göre değişebilen bu içeriklere dikkat etmeniz önemlidir. Örneğin bazı markalar tahıllı ve pirinçli mamalar üretirken, bazı markalarda et oranı yüksektir. Ayrıca mama satın alırken son kullanma tarihine dikkat etmenizde yarar var.

Kuru mamalar, konserve mamalara göre çok daha sağlıklı ve besleyicidir. Ancak lezzetsiz olabilen kuru mamalar bu nedenle kediniz tarafından tüketilmeyebilir. Yine de daha önceden kuru mama tüketmemiş olan kedinize başlangıçta kuru mama vermeniz, bu mamalara alışmasını sağlayacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.