Kedimin Ayağı Topallıyor

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedimin ayağı topallıyor böyle bir durumla karşılaşan kedi sahipleri oldukça endişe içerisinde bulunur. Kedinin yaşadığı farklı hastalıklardan dolayı vücudunda görülebilecek bu tepkime yaşamış olduğu kazalardan dolayı da oluşabilir. Kedilerde kemik kırıklıkları, sakatlanma, tehlikeli olabilecek bir noktadan düşme gibi durumlarla karşılaşılabilir. Topuk bölgesinde oluşan kemik kırıklığı kedinin topallamasına sebep olabilir.

Kedinin Ayağı Neden Topallar?

Kedimin ayağı topallıyor sorusunun sebebi aslında birden çok hastalığın varlığının işareti olabilir. Tespit edilmesinde bir veteriner hekime götürülerek acilen bir röntgen cihazından geçirilmeli ve bu alanda oluşan durumun sebebi tespit edilmelidir. Çoğu kedinin yaşayabileceği bu durum ruhsal ve fiziksel sebeplerden kaynaklanabilir. Kediler aktif varlıklar oldukları için gezdikleri yerlerde farkında olmadan patilerine istenmeyen bir cisim yapışmış ve bunun rahatsızlığından dolayı topallıyor olabilirler. Bunun yanı sıra kedilerin sinir uçları oldukça hassastır. Omurga bölgesinde yaşanan bir problem bacak bölgesine sirayet ederek topallamasına sebep olabilir.

Kedimin ayağı topallıyor kediler doğaları gereği hareketli varlıklardır. Buna bağlı olarak oluşabilecek bir dış kuvvetin etkisi ile kasında yırtılma ve kemik kırılmaları görülebilir.

Bacak kıkırdak yapısı oldukça hassas olan kedilerin ayak bölgesinde oluşan topallama hareketlerini kısıtlayan bir durumdur. Bunun yanı sıra oldukça dayanılmaz ağrılara da sebep olabilir. Pek çok kedide artrit adı verilen kireçlenme durumu da gözlemlenmektedir. Bu da iltihaplı bir eklem rahatsızlığıdır.

Kedide Ayak Topallaması Tedavi Edilebilir mi?

Yüksek bir noktadan düştüğü için kedimin ayağı topallıyor ne yapmalıyım sorusunu merak edenlere yönelik birkaç seçenek bulunur. Öncelikle bunun bir kırık veya çıkık durumu olup olmadığı tespit edilmelidir. Bölgede şişlik ve morluk var mı? bunun tespiti yapılmalıdır. Topallama durumu gittikçe artıyor mu ve bununla beraber ağrı durumu söz konusu mu? Özellikle kedilerin kemik bölgelerinde görülen kırılmalar büyük bir ağrıya ve acıya sebep olabilir. Durum tespiti yapıldıktan sonra bir veteriner hekime götürülmelidir.

Kedimin ayağı topallıyor konusuna yönelik olabilecek birden çok seçenek sunduk. Bunlar içerisinde herhangi bir durum gözlemleniyorsa daha şiddetli ağrı ve sızı durumunun oluşmaması ve kedinin konforunun sağlanabilmesi adına kısa süre içerisinde bir veteriner hekim ile görüşmek gerekecektir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.