Kedimin Göğüs Boşluğunda Sertlik Var, Neden Olabilir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedimin göğüs boşluğunda sertlik var, neden olabilir konusu kedi severlerin merak ettikleri bir durumdur. Bazen bu belirtiler kısa süreli ilaç tedavileri ile geçirilebilirken bazen de uzun soluklu zor bir hastalığın başlangıcı olabilir.

Kedide Oluşan Şişlik Neyin Belirtisidir?

Kedimin göğüs boşluğunda sertlik var, neden olabilir konusu farklı hastalıkların habercisi olabilir. Kedilerin dış kaynaklı olarak vücutlarında şişlik oluşabilir. Bunun sebebi içten gelen bir enfeksiyon ve rahatsızlık durumu da olabilmektedir. Kedilerde yaygın olarak görülen deri hastalıkları bulunur. Bunlar deri altında veya yüzeyinde oluşabilen şişlik, deri kisti veya tümörü olabilmektedir. Tüm bu hastalıklar kedinin sancılı, ağrılı ve huzursuz bir yaşam sürmelerine sebep olur. Belirtiler tespit edildikten sonra tam teşhis konulabilmesi ve tedaviye başlanabilmesi için kısa sürede veteriner hekime götürülmelidir.

Kedimin göğüs boşluğunda sertlik var, neden olabilir konusu bireylerin incelemesi ile teşhis edilebilir. Kedilerin özellikle koltuk altı alanlarında, çene altında, omuz kısımlarında veya dizlerinin arka bölümlerinde şişkinlik görülebilir. Bu dışarıdan dokunulduğunda fark edilebilen, gözle görülemeyen ve deri altına yerleşmiş bir şişliktir. Yaygın olarak fark edilebilecek olan bu hastalık kedinin lenf bezlerinde oluşan bir kanser türüne işaret olabilir. Bu şişkinliğin bir başka belirtisi ise kedinin bağ dokusu alanı üzerinde oluşmuş kaslarına zarar veren bir tümör olarak da gözlemlenebilir.

Kedi Kisti Ne Demektir?

Kedimin göğüs boşluğunda sertlik var, neden olabilir bu durum farklı hastalıkların etkisiyle oluşabilir. Özellikle dişi kedilerde görülen kist uzun dönemde hipofiz bezlerinde oluşan eksiklik ve rahatsızlık durumu ile ortaya çıkan bir enfeksiyon sebebidir.  Deri altında oluşan şişlik çok uzak bir ihtimal gibi gözükse de tümör belirtisi olabilir. Böyle bir durumda şişlik ile beraber kedinin vücudunda farklı semptomlarda görülmektedir.

Uzun süreli olarak iştahında azalma görülür. Bu süreç hızlı kilo verme ile beraber devam eder. Yemek yerken alışıldığın aksine daha zor çiğnemekte ve yutkunmaktadır. Nefes alıp vermede zorluk çeken kedi zor iyileşen yaralara sahip olur. Tuvaletini yaparken oldukça zorlanan kediler bu süreçte çeşitli bağırsak problemleri de yaşayabilir. Kedimin göğüs boşluğunda sertlik var, neden olabilir konusuna farklı açılardan değinilerek oluşan belirtilerin ne gibi bir hastalığa sebep olabileceği açıklandı. Böyle bir semptom ile karşılaşıldığında kedi sahiplerinin kısa sürede, vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hekim ile görüşülmesi ve kedinin tedavi altına alınması önerilmektedir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir