Köpekler Neden Tüy Döker?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpekler neden tüy döker diye bakıldığında aslında altında birden fazla nedenin yattığı görülür. Köpekler tek bir nedenden dolayı tüy dökmez. Köpeğin neden tüy döktüğünü anlamak için onu gözlemlemek gerekir. Eğer korkulacak bir durum varsa ya da tüy dökmenin yanında farklı belirtiler gösteriyorlarsa zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmak gerekir.

Dengesiz ve Yetersiz Beslenme

Köpeklerde görülen aşırı tüy dökmenin en büyük sebebi beslenme sırasında yapılan yanlışlardır. Köpekler yanlış beslendiği zaman ilk belirtiyi tüy dökmeleri olarak gösterirler. Bunun yanında tüylerin renginde solma da yanlış beslendiğinin bir diğer belirtisidir. Protein, vitamin ve minerallerden eksik mamaları tüketmek bir zaman sonra köpeğin zayıflamasına ve hastalanmasına da neden olacaktır.

Dermatolojik Hastalıkları

Köpeklerde görülen dermatolojik hastalıklar aşırı tüy dökülmesine neden olabilir. Tüy dökmenin cilt hastalıkları yüzünden olduğunu anlamak için cilt üzerindeki tahrip ya da kızarıklık görüntüsüne bakılmalıdır. Eğer kızarıklık varsa hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime gidilmelidir ve tedavisi yapılmalıdır.

Dış Parazitler

Köpekler neden tüy döker konusunda dış parazitler de atlanmamalıdır. Özellikle göğüs içi, çene altı ya da boyun bölgelerinde dış parazitler olabilir. Zaten tüy dökme sıklığı da genelde bu bölgelerde görülür. Aynı zamanda ilerleyen parazit hastalığında tüm vücutta da tüy dökmeler görülebilir. Uyuz, pire ve bit gibi parazitler cildi detaylı bir şekilde inceledikten sonra da görülebilir. Veteriner hekime giderek tedavisinin yaptırılması kısa bir süre içerisinde sorunu çözecektir.

Alerjik Reaksiyonlar 

Fazlaca tüy dökmenin bir diğer nedeni de alerjik reaksiyonlardır. Özellikle köpeklerin yabancı maddeleri tüketmesi sonucunda tüyleri dökülebilir. Ya da alerjisi olan besinlerin sürekli olarak tüketilmesi onlarda alerjilere neden olabilir. Tüy dökmenin yanında nefes darlığı, ödem, şişkinlik gibi durumlar da oluşabilir. Eğer farklı yan etkiler de gözlemleniyorsa direkt olarak veteriner hekime gitmek gerekir. Alerjik reaksiyonlar ciddi problemlere yol açabilir ve hatta köpeklerin ölümüne bile sebebiyet verebilir.

Tüy Dökülmesinde Yapılması Gerekenler

Köpekler neden tüy döker konusunun yanı sıra tüy dökülen köpeğe ne yapılması gerektiği de önemli bir konudur. Eğer hastalık, parazit ya da alerjik bir sorunu varsa veteriner hekime götürülerek tedavisi yapılmalıdır. Hastalık dışında tüy dökülmeler gözlemleniyorsa köpeğe daha kaliteli bir mama verilmelidir. Özellikle eksik olan vitaminlerden ve minerallerden zengin olan mamalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda köpeğin tüy ve deri gelişimini destekleyen biyotin içerikli mamalar da tercih edilmelidir. Köpeğin tüy dökmesinin önüne geçebilmek için dış parazitlere ve yumurtalarına karşı düzenli olarak tedavi yaptırılmalıdır. Özellikle sürekli olarak dışarı çıkan ve diğer canlılarla iç içe olan köpeklerde kontroller yapılmalıdır. Bu tedaviye uygun olan şampuanlar da veteriner hekime danışılarak sorulabilir. Bir anda tüy dökmeye başlayan köpeklere herhangi bir tedavi uygulanmadan önce yapılması gereken ilk şey veteriner hekim tavsiyesi almaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir