Köpekler ve Beden Dilleri, Yaptıkları Hareketlerin Anlamları

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpekler ve beden dilleri, yaptıkları hareketlerinin anlamları ile bir köpekle iletişim kurulabilmektedir. Köpekler hareketleriyle sahiplerine bir şeyler anlatır. Bu durumlar göz önünde bulundurularak köpeklerle güzel bir iletişim içerisine girilir.

Üzüntü

Bir şeye üzülen köpekler kaşlarını düşürür. Sahibinin ya da ortamda bulunan diğer insanların gözleri köpeğin üzerindeyse bu şekilde yere yatar ve kaşlarını düşürerek etrafı inceler. Ancak bu durumu tespit etmek için köpeğinize dikkatli bakmayı ihmal etmeyin.

Tırmalama

Köpekler genelde parazitler yüzünden kendilerini tırmalamaya başlar. Parazitler köpeklerin cildinin tahriş olmasına ya da sertleşmesine neden olur. Aynı zamanda köpeğin cildinde atopik dermatit alerjisi olduğu zaman da bu hareketi gösterebilir. Çevresel etmenler ya da beslenme unsurundan kaynaklanan bu alerjik rahatsızlık tırmalama belirtisinden sonra tespit edilir. Veteriner hekime giderek tedavisinin yapılması gerekir. 

Sırtüstü Yatma

Köpeklerin sırt üstü yatması, uzanması ve yuvarlanması onlara bir gevşeme sağlar. Bu gevşeklik köpeğin uykuya hazır olduğunu belli eder. Köpeklerin karın üzerinde bulunan tüyleri daha ince olduğu için ter bezleri daha ön plana çıkar. Köpekler bu hareketle serinlemek istediğini de gösterebilir. 

İç Çekme

Köpekler ve beden dilleri, yaptıkları hareketlerinin anlamları bakılırken köpeklerin iç çekmesinin nedeni de araştırılmalıdır. Bu davranış daha çok duygusal bir tepkidir. Köpek heyecanlı bir oyun oynadıktan sonra ya da uzun bir yürüyüşten döndükten sonra hareket saatinin bittiğini ve duygu geçişini belli etmek için iç çekebilir. İç çekişle birlikte patilerini öne doğru uzatması rahatladığını da gösterir. 

Çiğneme Hissi

Yavru köpeklerin çiğneme hissi daha çok çıkan dişlerindeki ağrıyı giderebilmek içindir. Büyük köpekler ise çene kaslarını daha da güçlendirmek için belli nesneleri çiğnemek ister. Aynı zamanda canı sıkılan bir köpek de can sıkıntısını giderebilmek amacıyla nesneleri çiğneyebilir. Köpekler ayrılıkla ilgili hayal kırıklığı ya da kaygı yaşıyorsa da çiğneme davranışı gösterebilir.

Kemirme

Köpekler duvar kenarları, masa köşelerini, mobilyaları vs. kemiriyorsa enerjisini atamadığından kaynaklanır. Köpeğin ihtiyacı olan günlük fiziksel aktivite düzeyi vardır. Bu düzeye ulaşamadıysa ve ona yeterli gelmesiyse enerji çıkışını sağlayabilmek için bir yerleri kemirmek isteyecektir.

Yerinde Zıplama

Köpekler sevdiği bir insanı gördüğü zaman zıplarsa eğer onu sevdiği ve onunla selamlaşmak istediği anlamına gelir. Yani köpeğin zıplaması mutlu olduğunu gösterir. Köpekler yerde sevdiği bir besini bulursa da mutlu olarak etrafında zıplayabilir.

Etrafında Dönme

Köpekler tek ayaklarını kaldırarak etraflarında dönmesi oldukça normaldir. Bu onların idrarının ya da dışkısının geldiğini gösterir.

İnceden Ağlama

Köpek sızlama gibi bir sesle ağlıyorsa heyecan, sahibinden ayrılmak, kaygı, dikkat çekmek ya da oyuncağını istemek gibi isteklerini belli etmek istiyordur.

Kulak Hareketleri

Köpek kulaklarını dikleştirmiş bir şekilde etrafı seyrediyorsa eğer dikkatli ve meraklı olduğunu gösterir. Kulağını başına doğru yaslayan bir köpek korktuğunu ve saldırma pozisyonuna geçeceğini gösterir. Kulaklarını yüzüne doğru indiren bir köpek ise üzgündür.

Kaşlarını Çatma

Köpekler ve beden dilleri, yaptıkları hareketlerinin anlamları arasında kaşları çatma davranışı da bulunur. Köpek savunma pozisyonuna geçtiği zaman bulunduğu alana ya da kendisine yaklaşmamaları için kaşlarını çatarak bakar. Saldırma pozisyonuna geçen köpekler ise kaşlarını çatmanın yanında dişlerini de göstermeye başlar.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.