Köpeklerde Ağız Kokusu ve Önlemler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde ağız kokusu ve önlemler genel olarak köpek sahiplerinin araştırma içerisinde olduğu bir konudur. Köpeklerde ağız kokusu görülmesi en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte pek çok neden köpeklerde ağız kokusuna sebep olmaktadır. Köpeklerdeki ağız kokusunu önleyebilmek için ilk olarak sebebini bulmak gerekir. Altta yatan sebebi belirlendikten sonra ağız kokusu önlemleriyle önüne geçilebilir.

Köpeklerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Köpeklerde ağız kokusu ve önlemler bakıldığında, ağız kokusunun çok çeşitli nedenleri olduğu görülür. Köpeklerde görülen ağız kokusu insanlara benzer bir şekilde oluşmaktadır. Genelde ağız içinde ve diş üzerlerinde biriken bakterilerin düzenli bir şekilde temizlenmemesi ve ağız hijyeninin tam olarak sağlanamaması sonucunda köpeklerde ağız kokusu görülmektedir. İnsanlarda ağız hijyeni ne kadar önemliyse köpeklerde de ağız bakım hijyeni o kadar büyük bir yere sahiptir. Ağız kokusu ağız bakım hijyeninin iyi yapılmadığını gösterir. Fakat köpeğin ağız bakımı düzenli ve iyi bir şekilde yapılsa da belli durumlarda ağız kokusu oluşabilmektedir. Bu da köpekte gelişmekte olan akut bir rahatsızlığın olduğunu ya da genetik nedenler yüzünden ağız kokusu olduğunu gösterir. Köpeğin ağız kokusunu tam olarak saptayabilmek için bir veteriner hekime götürmek gerekir. Genel olarak ağız kokusunu oluşturan nedenler ise şu şekilde sıralanmaktadır; 

 • Dişte bakterilerin çok fazla birikmiş olması ve düzensiz bir ağız bakım hijyeninin olması,
 • Köpeğin sadece ağız bakım değil, genel bakımına da dikkat edilmemesi ya da kötü bakım yapılması,
 • Köpeğin diş ve diş etlerinde iltihaplanmanın oluşmaya başlaması,
 • Köpeğin kötü beslenme şartları,
 • Köpeğin ağzının içerisinde yaraların oluşması ve bu yaralar sonucunda ağızda iltihap, enfeksiyon gibi sorunların oluşması,
 • Bağırsak, ciğer, mide gibi sindirim sistemi organlarında enfeksiyon olması durumu, 
 • Köpeğin vücudunda iç parazit gelişmesi, 
 • Böbrekte sorun oluşması,
 • Kan şekerinde görülen dengesizlikler,
 • Köpeğin ırkıyla ilgili genetik yatkınlık köpeklerde ağız kokusunun sebepleri arasında yer almaktadır.

Yukarıdaki sebepler genel olarak köpeklerde görülen ağız kokusunun nedenleri arasında yer almaktadır. Ağız kokusunun altında yatan sebebi araştırmak ve tespit etmek önemlidir. Altında yatan sebep herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu anlamda köpeğin tedavisinin yapılması önemlidir.

Köpeklerde Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Köpeklerde ağız kokusu ve önlemler için köpek sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan en önemlisi köpek bakımıdır. Köpek bakımı sadece tüy bakımı ya da ihtiyaçlarının yerine getirilmesi değildir. Ağız bakımı köpekler için oldukça önemlidir. Köpeğin sağlığı ve köpeklerin ağız kokusunun önlenmesi için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır; 

 • Köpeğin hijyenini ve bakımını eksik tutmamak için bir rutin oluşturmak gerekir. Bu rutine gerekli olan tüm bakımlar eklenmelidir ve eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. 
 • Haftanın 2- 3 günü köpeğin diş bakımı yapılmalıdır. Bu bakım için köpek diş macunu kullanılmalıdır.
 • Köpeklerde ağız kokusunu önleyebilmek için kuru mama tercih edilmelidir. Aynı zamanda genel beslenmesine de dikkat etmek gerekir. Köpeğin ağız kokusu için sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. 
 • Köpeğin tükürüğü ve ağız salgısının kolay bir şekilde atılabilmesi için oyuncaklar kullanılabilir. Bu oyuncaklar ağızdaki artık besin ve bakterilerin atılmasına yardımcı olur. 
 • Köpeklerde ağız kokusu için aşılarının düzenli yapılması da önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir