Köpeklerde Aşı Takvimi

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde aşı takvimi hem dikkat edilmesi hem de takip edilmesi gereken konular arasında yer alır. Özellikle büyük köpekler tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için gün içerisinde 2 kere dışarı çıkarılmalıdır. Dışarı çıkan köpekler sokakta bulunan diğer canlılarla iç içedir. Özellikle oynadığı diğer canlılarda herhangi bir hastalık olup olmadığı bilinmez. Bu nedenle köpeğin tüm aşıları tam olmalıdır ve bu tarz riskli durumların önüne geçilmelidir. Köpeklerin aşı takvimini düzenli takip edecek bir veterinere gitmek de önemlidir. Sürekli veteriner değiştirmek aşılarda da karışıklığa neden olabilir.

Yavru Köpeklerde Aşı Takvimi

Yavru köpeklerde aşı takvimi sürecinde tek bir faktör değil birden fazla faktör göz önünde bulundurulur. Özellikle ilk defa aşı yaptıracak olan yavru köpeklerde yaşadığı yerin riskleri, ırkına göre hastalık geni, köpeğin yaşadığı yer gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak bir takvim oluşturulur. Bununla birlikte yapılan aşıların zamanları vardır. Yavru köpekler henüz gelişimini tamamlamadığı gibi bağışıklık sistemi de gelişimini yeterince tamamlamamıştır. Bu sebeple yavru bir köpeğe yetişkin bir köpeğin aşısı yapılmamalıdır. 

Köpeklerde aşı 6- 8 hastalık süreçlerinde başlar. İlk aşısı da genelde iç- dış parazit aşıdır. Bunu köpek gençlik aşısı takip eder. Köpek gençlik aşısı yapılmadığı zaman köpeklerde ölümcül hastalıklara yol açabilir. Ardından Parvovirüs, Leptospitosis ve parainfluenza gibi aşıların ilk dozları verilir. Bunlar genel olarak karma aşı olarak köpeğe yapılır. Yani tek bir enjeksiyonda birden fazla hastalığın aşısı bulunur. 9- 12 haftalık sürecinde ise ilk aşıların varsa ikinci aşıları uygulanmaya başlanır ve Bordotella aşısının ilk dozu uygulanır. Bununla birlikte korona virüs aşısı da bu dönemde yapılır. 12- 14 haftalıkta ise eski aşıların tekrarı ve diğer dozları gerekiyorsa yapılır. 3 aylık olan köpeğin genel kontrolü de yapılır. 3. ayda ek olarak kuduz aşısı yapılır. 12. haftadan sonra Lyme aşısı da yapılır. Tüm aşıların dozlarının bu şekilde tamamlanması amaçlanır. 

Köpeklerin bu kadar erken sürede aşılanmaya başlaması önemlidir. Çünkü gelişim çağında olan köpeklerin bağışıklık sistemi oldukça güçsüzdür. Dışarıda tuvalet eğitimi başlayan köpek diğer köpeklerle temas edebilir. Ya da sosyallik eğitiminde direkt olarak farklı canlılarla tanıştırılır. Sosyalleştiği canlılarda herhangi bir hastalık varsa köpeğe bulaşır ve henüz aşılarını tamamlamamış olan köpeğe hastalık bulaşır. Bu hastalıklar köpekte şiddetli seyreder. Bu nedenle köpeğin aşılarının zamanlaması oldukça önemli bir konudur.

Yetişkin Köpeklerde Aşı Takvimi

Yetişkin köpeklerde aşı takvimi sürecinde ise genel olarak yeni aşı yapılmaz. Yavruluk döneminde yapılan aşıların koruyuculuk süresi sınırlıdır. Her aşı bir köpeği seneler boyunca koruyamaz. Özellikle iç parazit aşısı 3 ayda bir yenilenmelidir. Kuduz aşısı ise Türkiye’de senede 1 yapılmalıdır. Çünkü parazit ve kuduz sokak hayvanlarında sıklıkla görülen hastalıklardır. Bu anlamda patili dostumuzu riske atmak doğru olmaz. Köpekler yetişkin oldukları zaman periyodik olarak tekrar edilmesi gereken aşılar kuduz aşısı, karma aşı, bordotella aşısı ve korona virüs aşıdır. Veteriner hekimlerin köpeğin genel sağlık durumunu kontrol etmesiyle ihtiyaç durumunda diğer farklı aşıların da yapılması gerekebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir