Köpeklerde Diş ve Diş Eti Bakımı Hakkında Öneriler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerinizin dişleri de tıpkı sizinkiler gibi düzenli bakım ister. Ne kadar düzenli bakım yaparsanız dişleri o kadar sağlıklı olur ve maliyetli diş bakım muayene ve tedavilerinden o kadar uzak kalabilirsiniz. Kötü nefes kokusu genelde köpeğinizi veterinere götürmeniz gereken önemli işaretlerden biridir. Diğer işaretler diş eti kanaması ve yemek yemekte zorluk çektiğini fark etmenizdir.

Looking for an easier way to clean your dog’s teeth without brushing? Visit our website for three dog teeth cleaning tips. They will change your life.

Diş hastalıkları, bakterilerin diş yüzeyine yapışarak plakalaşmasıyla başlar. Tükürük içerisindeki mineraller, plağı diş eti çizgisinin altına yayılarak daha da sertleşir. Diş eti çizgisinin altında kalan bakteriler doku hasarlarına sebep olarak toksin salgılamaya başlar.

Köpeklerin %80’i 3 yaşından itibaren diş hastalıkları geçirirler. Bu şaşırtıcı istatistik aynı zamanda köpeklerde görülen en yaygın klinik hastalığın da diş hastalıkları olduğunu gösteriyor. Diş sorunları sadece dişleri etkilemez, dişlerin kökleri çene kemiğine tutunduğundan çene kırığı gibi sorunlara sebep olabilir. Bunun yanında köpeğinizde kronik bir burun akıntısı varsa sebebi diş köklerindeki bir rahatsızlık olabilir. Ağızdaki bakteriler ağızdaki kan akışıyla dolaşım yolu içerisine girebilir kalp kapaklarının hasar görmesine, kalp ve böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir. Hatta köpeğinizin şoka girmesiyle ve hayatını kaybetmesiyle de sonuçlanabilir.

Fırçalama oldukça önemlidir. Normal fırçalardan hoşlanmıyorsa kolay kullanım için tasarlanan parmağa geçirilen diş fırçalarını kullanarak köpeğinizin dişlerine ve diş etlerine masaj yapabilirsiniz. Eğer köpeğiniz dişlerini fırçalamanıza izin vermiyorsa diş spreyleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Küçük köpeklerin ağzında daha fazla diş olduğundan diş hastalıklarına daha yatkındır. Daha fazla plak tutabiliyor. Çiğneme oyuncakları diş tedavileri için iyi bir seçenek olabilir. Köpeğinizin ağzına uygun, elinizde bükebileceğiniz ya da esnetebileceğiniz oyuncaklar oldukça uygundur. Çünkü oyuncağı yeterince esnek olmazsa köpeğinizin dişleri kırılabilir. Gıda katkı maddeleri ve çiğneme tabletleri de bulunuyor. Bu yöntemi tercih edecekseniz köpeğinizin ağzına uygun büyüklükte ve kolay sindirilebilir olduğundan emin olmanız gerekir. Gıda katkı maddeleri günlük olarak kullanılabilir ancak su katkı maddeleri kullanacaksanız içme suyunun günlük olarak değiştirmeniz gerekir.

Rutin veteriner kontrollerinde köpeğinizin dişlerine de bakılır yine de eğer diş ve diş etlerine düzenli bakamadığınızı düşünüyorsanız rutin kontrollerinin aralarını kısaltmanız gerekir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.