Köpeklerde İştahsızlık

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde iştahsızlık çok görülmeyen bir durum olduğu için, bir anda iştahı kesilen köpeklerde endişe duyulabilmektedir. Bu durum çok fazla görülmese de iştahsızlığın çok fazla nedeni olabilir. Köpeklerde iştahsızlık durumunun ne kadar sürdüğü önemlidir. Eğer kısa süreliyse ve yeniden yemek yemeye başladıysa sorun değildir fakat uzun süreliyse hekime götürmek gerekir.

 Köpeklerde İştahsızlığın Nedeni

Köpeklerde iştahsızlık pek çok farklı sebepten dolayı oluşa bilir. Köpeklerde iştahın azalması böbrek yetmezliği, karaciğer sorunları, sistemik enfeksiyonlar gibi bazı hastalıklar ortaya çıktığı zaman belirtilerinden biri olabilmektedir. İştahsızlıkla birlikte farklı şikayetlerin de yaşanması sonucunda medikal sorunlarını oldu göz önünde bulundurulur. Köpek diş ve diş eti hastalıkları ile ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsa da iştahsızlık görülebilir. Bu durumda köpek yemek yemeye istekli görünür. Fakat yemek yerken her defasında bundan vazgeçiyorsa diş eti sağlığı bozulmuş olabilir. Bazı köpekler aşı olduktan sonra kısa bir süre yemek yemeyi reddedebilir. Bu da genelde aşının hafif yan etkilerinden biridir. Aşının etkisi geçtikten sonra eskisi gibi yemeye başlayacaktır. 

Bazı çevre değişimleri de köpeklerde iştahsızlığa neden olabilmektedir. Örneğin herhangi bir yolculuk öncesinde bir köpeğin iştahında bir farklılık yoksa, yolculuk sonrasında yeni ortama girdiklerinde çevre değişimi yüzünden iştahlarını kaybedebilir. Aynı zamanda evi değişen ya da yeni bir eve taşınan köpeklerde de bu durum sıklıkla görülebilmektedir. Bununla birlikte köpeğin herhangi bir sebep yüzünden stres olması da iştahsızlığa yol açabilmektedir. Yeni koşullara ve yeni çevreye alışmaya çalışan köpeklerde iştahsızlık olur. Fakat alışmaya başladıktan sonra bu iştahsız davranış düzelecektir. 

Köpeklerde iştahsızlık nedenleri genel olarak bunlar olsa da kullandıkları ilaçların yan etkileri, nörolojik hastalıklar, enfeksiyonlar, farklı mama kullanmaları, günlük rutinlerde görülen değişimler, sürekli aynı mamayı tüketmeleri gibi nedenler de iştahsızlığa sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda köpeklerin beslenmesini zenginleştirmek gerekir. Lezzet çeşitliliği de bu anlamda yapılmalıdır. Köpeklere ara sıra yaş mama verilmelidir. İştahsızlık eğer 1- 2 günden fazla sürerse veteriner hekime başvurarak en doğru tedavi planı yapılmalıdır.

Köpeklerde İştahsızlığın Tedavisi

Köpeklerde iştahsızlık çok farklı nedenlerden dolayı görülebildiği gibi tedavi planlamasına da buna yönelik olarak farklı olacaktır. Çünkü iştahsızlığın tedavisi her zaman yapılmak zorunda değildir. Uzun zamanlı olan ve ani kilo kayıplı olan iştahsızlık durumlarında bir tedavi uygulanmalıdır. Bu tedavi de aslında altta yatan nedene göre uygulanır. Yani köpeğin bu kadar iştahsız olması ve çok kilo kaybetmesi bir hastalık yüzündense ilk olarak o hastalık tedavi edilmeye başlanır. Hastalığın tedavi sürecinde köpeğin durumunda düzelme görüldüğü zaman ise iştahsız durumu düzelecektir. 

Köpek eğer psikolojik nedenlerden dolayı, stres yapmasından dolayı ya da değişiklikler yüzünden bir iştah kaybı yaşıyorsa yine bu anlamda veteriner hekim tarafından bazı uygulamalar yapılacaktır. Bu uygulamalar köpeğin sahibine de detaylı bir şekilde anlatılır. Bu sayede köpek psikolojik sorunlarının önüne geçer ve iştah sorunu da bu anlamda düzelmeye başlar. Köpeğin iştahını yerine getirebilmek için öğünlerinde en sevdiği yemekleri ya da en sevdiği yaş mamaları artırmak gerekir. Eğer bunları yiyorsa hastalıkla ilgili değildir sadece kendi mamasını yemek istemediğinden iştahsızdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.