Köpeklerde Pirelenme Sebepleri ve Tedavisi

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde pirelenme sebepleri ve tedavisi her köpek sahibinin hakim olması gereken bir sorundur. Evcil hayvanlarda pirelenme en çok köpeklerde görülmektedir. Ne kadar iç dış parazit aşısı yapılsa da bazı durumlarda köpeklerde pirelenme görülmektedir. Köpek pirelendiği zaman bunu hemen belli etmez. Köpekler acılarını saklayan ve her zaman belli etmeyen canlılardır. Bu nedenle aslında evde düzenli olarak pire kontrolü yaptırmak gerekir. Bununla birlikte köpeğin bakımı ve hijyeni çok önemlidir. Özellikle banyo günleri atlanmamalıdır. Köpek dışarıda diğer köpeklerde bir araya geldiği zaman evde temizlenmelidir. 

Köpeklerde Pirelenmenin Nedenleri

Köpeklerde pirelenme sebepleri aslında oldukça açıktır. Bir köpek, vücudunda pire olan başka bir köpekle aynı ortamda bulunduğu zaman pireli olan köpeğin vücudundaki pire, temiz köpeğin vücuduna geçiş yapar ve buraya larvalarını bırakır. Pireler sıcak ve yoğun ortamları sevdikleri için özellikle kalın ve sık tüylere sahip olan köpeklerin vücudunda yaşarlar. Buraya larvalarını bırakan pire bir süre köpeğin vücudunu emerek beslenir. Larvalar büyümeye başladıkça daha da çoğalırlar ve larvaları sürekli olarak bırakmaya devam ederler. Bu durumda köpeğin vücudunu işgal etmeye başlarlar. Köpeğin vücudun sürekli emildiğinde ise köpekte çeşitli hastalıklara yol görülebilir. Kış aylarında bu durum genel olarak böyle ortaya çıkarken yaz aylarında pirelerin bulaşması daha da kolaylaşır. Pireler sıcak ortamlarda yaşayabilen canlılar oldukları için bir köpekten başka bir nesneye de pire bulaşırsa bir süre orada yaşayabilir. Bu nesneye temas eden köpeğe de pire bulaşmış olur.

Köpeklerde Pirelenme Belirtileri

Köpeklerde pirelenme sebepleri ve tedavisi bakılmadan önce köpekte pirede olduğunu anlamak gerekir. Köpek vücudunda pire olduğu zaman karakterlerine göre ve boyutlarına göre farklı tepkiler verebilir. Bazı köpeklerde pire görüldüğü zaman hafif tepkiler görülürken bazılarına aşırı tepkiler görülebilir. Küçük köpekler pireler yüzünden yaşadıkları kan kaybından dolayı çeşitli hastalıklar görülebilir. Bu hastalıkların ağır belirtileri de pirelenmeden sonra görülebilir. Genel olarak vücuttaki pire sayısı da artmaya başladıkça köpeklerin kendini kaşıma oranı artar. 

Köpekler kendilerini kaşırken aynı zamanda yere sürtünmeye çalışır. Bu nedenle deri üzerinde tahrişler oluşur. Bu sorun çok daha fazlalaşırsa anemi görülebilir. Köpeklerin kol çukuru, başı, göbeği ya da kuyruğunda yaralar görülebilir. Aynı zamanda köpekler kaşıntı yüzünden kendilerini ısırmaya ve yalamaya başlar. Deri üzerinde oluşmaya başlayan kırmızı renkli lekeler bir süre sonra kanlı yaralara döner. Bazı bölgelerde ise çok kaşınmaktan ya da yaraların çok görülmesinden tüy dökülmeleri gözlemlenir. Köpeğin anüs çevresinde tenya larvaları belirgin bir şekilde görülür. Dirsek, ayak bileği ve diz gibi bölgelerde ise deri dökülmeleri gözlemlenmeye başlanır.

Köpeklerde Pirelenme Tedavisi

Köpeklerde pirelenme sebepleri ve tedavisi detaylı bir şekilde incelenecek olursa tedavi için genelde veteriner hekime götürmek gerekir. Özellikle ciltte oluşan yaralar yüzünden her pire ilacı köpeğin vücuduna sürülmemelidir. Bu nedenle parazitin şiddetini ve derecesini tespit etmek gerekir. Veteriner hekimin yaptığı muayene sonucunda parazitin derecesi belli olur. Ardından buna bağlı olarak bir tedavi planlamasına gidilir. Tedavide hem pirenin gidebilmesi için hem de vücut üzerinde oluşturduğu sorunları giderebilmek için çeşitli ilaçlara başvurulur.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.