Köpeklerle Uçak Seyahati

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerle uçak seyahati belirli durumlarda yapılabilir. Köpekler sahiplerine çok bağlı kaldıkları zaman özellikle uzun süre ayrı kalmaları gereken durumlarda uçak seyahati ile birlikte zaman geçirmeleri gerekebilir. Ya da kişi yurt dışına ya da yurt içinde uzak bir şehre taşınacaksa köpeğini de beraberinde götürmek için uçak ile seyahat etmelidir. 

Köpekle Uçak Seyahati

Köpeklerle uçak seyahati kedilere göre biraz daha zorlayıcı olabilir. Özellikle uzun yolculuklarda kedilere maması ve suyu verildiği zaman bakımı için yeterli olsa da köpekler için aynı durum söz konusu değildir. Köpeklerin tuvalet ihtiyacı için bulundukları kafesten dışarı çıkartılması gerekir. Özellikle köpek hareketli bir köpekse enerjisini atabilmek için hareket etmesi gerekir. Fakat uçak gibi dar alana sahip olan yerlerde bu mümkün değildir. Aynı zamanda köpek sahibini özler ve ona ihtiyaç duyar. Başkaları tarafından mama ve su verilmesi onu tedirgin edebilir. Bununla birlikte her köpek uçak seyahatine alınamayabilir. Staffordshire bullterrier, Pitbull terrier, Mastino napoleta, Mastiff, Kafkas çoban köpeği, angal, Fila brasiliero, Dogo argentino, Amerikan bulldog, bullterrier, Amerikan staffordshire terrier ve Amerikan pitbull uçaklarda seyahat edilmesine izin verilmeyen köpek cinsleridir. Bu köpekler dışındaki cinsler uçakta seyahat edebilir. Bu nedenle kişiler seyahat etmeden önce gidecekleri uçak şirketinden kendi köpekleri hakkında bilgi almalıdır. Çünkü emziren ya da hamile olan köpeklerde belirli uçak şirketlerinde seyahat edemeyebilir. 

Uçakta Köpek Taşıma Kuralları

Köpeklerle uçak seyahati yapmak için belirli kurallar gereklidir. Çantayla köpeğin toplam ağırlığı, köpeğin içerisinde taşınacağı çantanın boyutu sınırlandırılır. Köpek ve çanta 8 kilogramı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Bu şart geçerli olmazsa köpekler kargoda seyahat etmek durumunda kalacaktır. Aynı zamanda dış hat uçuşlarında köpeğin cinsi, boyutu, kalacağı yer gibi durumlarda farklı bilet fiyatlandırılması da yapılabilmektedir. Bununla birlikte köpeğin kimliğinin ve aşı karnesinin de olması gerekir. Uçakta köpek taşınacaksa bu talebin yolculuktan en az 48 saat önce yapılmış olması gerekir. Köpeğin ihtiyaçları da sahibi tarafından giderilmelidir. Bununla birlikte eğer köpek enerjikse diğer hayvanları ya da yolcuları rahatsız edecek bir durumdaysa belirli ürünlerle sakinleştirilmesi gerekir.

Bir yolculukta kedi, köpek ve kuş aynı yerde bulunamaz. Bu durum hem hayvanlar için hem de yolcular için rahatsız edici bir durum oluşturabilir. Eğer denk geldiyse ve taşınması gerekiyorsa kafeslerinin birbirinden olabildiğince uzak olması gerekir. Bu sebeple kabin memuruna ya da havayolu şirketine çok daha önceden haber vermek gerekir. Eğer kabinde yer yoksa öncelik sıralamasına göre uçağa alınırlar. Belirli istisnai durumlarda özel tasmalar ile rehber köpekleri sahiplerinin ayağının dibinde olabilir. Ya da kilosuna takılı kalmadan ve herhangi bir kafes içerisinde olmadan seyahat edebilirler. Bu gibi özel durumlarda uçak seyahatinden önce hava yolu şirketine iletilmesi gerekir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir