Köpeklerle Veteriner Ziyareti, Stres Çözümü ve Hazırlıkları

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerle veteriner ziyareti, stres çözümü ve hazırlıklar önemlidir. Köpeklerin neredeyse %80’i veteriner ziyareti sırasında stres, kaygı ve korku duyar. Bu duygular köpeklerde farklı seviyelerde gözlemlenir. Stres belirtileri genelde hızlı nefes alma, idrar kaçırma, titreme, dudak yalama, kaşınma, havlama, hırlama, saldırganlık, silkelenme, mızmızlanma, kaçında gibi davranışlar olur. Stresin anlık olarak artması psikolojik ya da fiziksel olarak köpeği kötü etkiler. Köpeğin hali hazırda olan hastalıklarının tedavisini de zorlaştırır. Bu nedenle veteriner ziyaretinden önce ve veteriner ziyaretinde köpeğin stresini azalmak gerekir.

Köpeklerde Veteriner Ziyaretinden Önce Stres İçin Yapılacaklar

Köpeklerle veteriner ziyareti, stres çözümü ve hazırlıklar için aslında çok küçük dönemde alışkanlık haline getirmiş olmak önemlidir. Yani köpek yavruyken alındıysa veteriner ziyaretini eğlenceli bir alışkanlığa dönüştürmek gerekir. Veteriner köpeği muayene ettikten sonra ya da aşılarını tamamladıktan sonra köpeğe ödül maması verilmelidir. Bu sayede veterinere gittikten sonra alacağı ödül maması için daha sakin ve mutlu olacaktır. Bu mutluluk da veteriner muayenesi sırasında yaşayacağı stresi oldukça azaltır. Köpeklerin veteriner fobisinin en büyük nedenlerinden biri de sahibi dışında bir başkası tarafından sürekli muayene edilmektir. Bu nedenle muayene odasında köpekle sahibi aynı odada kalmalıdır. Odada köpeğin görüş alanı içerisinde sahibi olmalıdır. Aksi takdirde sahibini göremeyecek ve strese girebilecektir. 

Bekleme odasında diğer köpek ve kediler yüzünden oldukça strese girebilirler. Örneğin diğer hayvanların stresini ve gürültüsünü hissederse bu durumda daha çok gerilecektir. Bu nedenle veteriner hekime mutlaka randevu saatinde gidilmelidir. Eğer daha erken gidildiyse bekleme salonu yerine sokakta ya da kliniğin bahçesinde vakit geçirilebilir. 

Köpekle kliniğe gelmeden önce sevdiği oyunlar oynanabilir. Aynı zamanda enerjisini atabilecek ve antrenman yapabilecek oyunlar da oynanmalıdır. Bu sayede köpek daha sakin ve yorgun bir ruh haline girecektir. Böylece muayene sırasında stresi daha az yaşar. Köpeğin kliniğe gitmeden önce stres duymaması için aslında veteriner hekimini de sevmiş olması önemlidir. Sadece hekim olarak da değil köpekler sevmedikleri yabancı bir insana karşı da asabi olabilir. Bu da onlarda strese yol açar. Sevdiği ve ilgili bir veteriner hekim sayesinde bu stresin önüne büyük anlamda geçilmiş olur.

Köpeklerde Veteriner Ziyaretinde Stresi Azaltmak

Köpeklerde veteriner ziyareti, stres çözümü ve hazırlıklar bakılırken muayene sırasında da çeşitli nedenlerden dolayı strese girer. Bu durumda sahibi tarafından ilgi ve sevgi bekler. Köpek muayene masasında çok stres yapıyorsa ve titriyorsa sahibinin onu severek, sakince konuşarak stresini azaltması gerekir. Aynı zamanda veteriner hekim de bu konuda ilgili olmalıdır. Köpek stres konusunda çok kötü durumdaysa bu sırada sevdiği bir mama verile bilir. Ya da onun en sevdiği oyuncağı da muayene masasına konulabilir. Bu sayede olduğundan daha az stresli hale gelecektir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir