Pug Irkı Köpek Bakımı ve Beslenmesi

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Bazen eğlenceli bir palyaço gibi, bazen de sakin ve onurlu görünürler. Yine de her zaman sağlam ve kararlı, iyi huylu ve sevimlidirler. Endişeli, kırışmış küçük yüzünün sizi aldatmasına izin vermeyin, Puglar genelde mutlu köpeklerdir ve sizin de mutlu olmanızı ister. Bu köpekler eğlenmek için yaşarlar ki bu onların popülaritesinin asıl sırrıdır. Bunlar inkâr edilemez derecede sevimli köpeklerdir, yüzyıllar boyunca harika eğilimleri için yetiştirilmişlerdir. Pugları hiçbir şey, insan ailesiyle vakit geçirdiği zamanlardaki kadar mutlu edemez. Çoğu zaman odadan odaya sahiplerini takip ederler.

Puglar genellikle diğer köpeklerle, kedilerle ve çocuklarla arası iyi olur. Kolay mizaçları sayesinde anlaşılması kolaydır. Harika koşu arkadaşları olabilecekleri gibi boyutları sebebiyle seyahat seven aileler için de mükemmeldirler. Kısa yüzlü köpeklerin çoğunda olduğu gibi, büyük etkileyici gözleri, kırışmış alnı, eğri başı, masum ifadesi ve garip sesleri birçok insanda ebeveyn duygularını ortaya çıkarır.

Dilencilik becerileri sayesinde sık sık şişmanlaşırlar ve bu durum sağlıklarına önemli derecede zarar verebilir. Ilıman iklim köpeği olmaları sebebiyle asla bahçede ya da sokaklarda yaşayabilecek bir cins değildir. Özel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak dikkatli şekilde yetiştirilirse Puglar bakımı kolay evcil hayvanlardır. Kısa tüyleri sebebiyle sürekli taranmaları ve yıkanmaları gerekmez.

Kolay odaklanabilir olmaları sayesinde bir şovmen olması için eğitilebilirler. Fazla egzersiz yapma ihtiyacı duymamaları sebebiyle de ev ortamına çok uygundurlar. Ancak yalnız kalmayı sevmezler. Eğer onu evde yalnız kalmaya başarılı bir şekilde alıştıramazsanız geride bıraktığınızda aşırı endişe ve stres yaşayabilirler. Ki endişe, bu cinle ilgili en büyük sağlık problemi sayılabilir. İnatçı olmalarına rağmen, Puglar nadiren gerçek yaramazlıklara girerler. Yetişkinleri ise günün çoğunu uyuyarak geçirirler.

Puglar düz yüze sahip olmalarının bir yan etkisi olarak horlama sorunu yaşayabilirler. Sadece horlama değil göz ve eklem hastalıkları da Puglar için genetik sıkıntılar arasındadır. Gaz sorunu da Puglarda görülebilir çünkü tüm kısa yüzlü ırklar yemek yediklerinde havayı da yudumlarlar. Bununla beraber sindirimi zor içerikli diyetler şişkinliğe sebep olarak sık sık gaz çıkartmalarına neden olur.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.