Scottish Fold ve Özellikleri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Scottish fold ırkı ve özellikleri sevimli bir ırk olduğu için hayvan severlerin merak ettiği bir ırktır. Dünyada oldukça popüler olan ve pek çok evin yeni bir üyesi olan bu cinsin özellikleri de oldukça sevilmektedir. Fakat dünyanın pek çok yerinde bu kedinin üretiminin yapılması için genetik bir mutasyon kullanılmaktadır. Bu nedenle kedilerde bazı hastalıklar görülebilmektedir. Bu hastalıklar da her kedide olmasa da bazılarında ağrıya neden olabilir. Hastalığı olmayan kedilerin ise yaşam ömürleri 12 ila 17 arasında değişiklik göstermektedir.

Scottish Fold Irkının Özellikleri

Scottish fold ırkı ve özellikleri arasında dış görünüşe bakılacak olursa bu cinsin tüyleri kısadır. Scottish fold longhair olan cinsin tüyleri ise daha uzundur. Genelde portakal, duman, krem renginde tüyleri olur. Göz renkleri ise tüy rengiyle değişiklik gösterir. Genelde altın, kehribar ve bakır rengi göz rengine sahip olurlar. Gözleri orta büyüklükte olan bu cinsin kafası ise yuvarlaktır.  Bu kedilerin karakterlerine bakılacak olursa eğer genelde her şeye uyum sağladıkları görülür. Bu cins oldukça sakin bir yapıdadır. Bu nedenle zaten çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği kedi cinleri arasında yer alır. İnsanlarla beraber olmaktan hoşlanır ve kendilerini onlara sevdirmekten hoşlanır. 

Aynı zamanda kucağa alınmayı da çok severler. Genelde evde en çok sevdikleri bireyle beraber yaşamayı, beraber uyumayı ve nereye giderse peşinden gitmeyi severler. Aynı zamanda ailede bulunan herkese de sevdikleri yeter. Oyun oynamayı da çok sevdikleri için çocuklarla da çok iyi anlaşır. Uçan canlıları kovalamayı ve onları yakalamayı çok sever. Bu kediler egzersiz yapmaktan çok hoşlanmadıkları için beslenmesine dikkat etmek gerekir. Çünkü daha sakin yapıda olan bu kediler fazla beslendiği zaman obezite gibi rahatsızlıklarla da karşılaşabilirler. Bu cins diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Onlarla oyun oynamak ve bulunduğu ortamı paylaşmayı sever. Genelde ev kedisi olan bu kediler aslında dışarıda da vakit geçirmeyi sever. Pek çok kedi dışarıya çıktığı zaman başka hayvanların ya da canlıların peşinden koşabilir. Fakat bu cins daha ılımlı ve sakin olduğu için sahibinin peşinden ayrılmak istemez. Bu nedenle scottish fold cinsiyle parkta, bahçede ve hatta restoranlarda güzel vakit geçirilebilir. 

Scottish Fold Irkının Bakımı

Scottish fold ırkı ve özellikleri bakıldıktan sonra aslında bu kedilerin bakımlarının da önemli olduğu vurgulanmalıdır. Özellikle bu kedilerde kulak bakımı oldukça önemlidir. Bu cinsin kulakları rutin bir şekilde kontrol edilmelidir. Kir varsa temizlenmelidir. Çünkü kulaklarından çok çabuk enfeksiyon kapan bir cinstir. Aynı zamanda tüy dökmeleri de orta derecede görüldüğü için rutine eklenmesi gereken bir diğer bakımı da tüylerinin taranmasıdır. 

Haftada 2 kere tüy taraması yapılmalıdır. Mevsim geçişlerinde tüy dökmesi hızlanacağı için bu dönemlerde haftada 3 kez tarama isteyebilir. Bu cins hastalıklara yatkın olduğu için sağlıklı bir ömür yaşaması adına kaliteli ve ona özel mamaları kullanmalıdır. Aynı zamanda beğenmedikleri mamayı da tüketmezler. Bu nedenle hem tadını sevebilecekleri hem de sağlıklı olabilecekleri mamalar seçilmelidir. Aynı zamanda düzenli veteriner kontrolleri de yapılmalıdır. Herhangi bir hastalıkta tedavisinin aksatılmaması oldukça önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.